.
.
.

نیویورک تایمز: شرکت های دولتی ایران بیشترین بهره را از رفع تحریم ها بردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی نوشته است که فعلا شرکت‌های دولتی و وابسته به دولت در ایران برنده رفع تحریم‌ها هستند.

اشاره نیویورک تایمز به رفع تحریم‌های ایران که پس از محدود شدن فعالیت‌های هسته‌ای این کشور روی داده است. این تعامل در پی توافق هسته‌ای ماه ژوئیه ۲۰۱۴ میان ایران و کشورهای گروه ۱+۵ متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان صورت گرفته است.

به نوشته این روزنامه آمریکایی «اکنون بیش از همیشه روشن شده که بیشتر قراردادهای خارجی با شرکت‌های دولتی و مورد حمایت دولت بسته می‌شود».

بنا بر این گزارش «شرکت‌های دولتی بر بخش‌های اصلی در صنعت و تجارت در اقتصاد ایران تسلط دارند و صندوق‌های بازنشستگی و شرکت‌های سرمایه‌گذاری وابسته به دولت این شرکت‌ها را تحت کنترل دارند».

نیویورک تایمز اظهارات بهمن عشقی دبیر کل اتاق بازرگانی تهران را نقل کرده است که گفته در نتیجه کنترل شرکت‌های دولتی و وابسته به دولت، شرکت‌های خصوصی از باز شدن اقتصاد به روی بازار خارجی بهره بسیار کمتری می‌برند.

نیویورک تایمز به عنوان نمونه به قرارداد ایرباس با شرکت هواپیمایی ایران ایر، قرارداد دو میلیارد دلاری مشارکت سازمان توسعه و بازسازی معادن ایران با شرکت ایتالیایی دانیلی، تولید کننده فولاد و قرارداد سرمایه گذاری ۴۴۰ میلیون دلاری سیتروئن پژو فرانسوی در ایران خودرو اشاره کرده است.

نخستین قراردادهای تجاری ایران پس از لغو تحریم‌ها و اجرایی شدن توافق هسته‌ای، در سفر اروپایی رئیس جمهوری ایران و هیات اقتصادی همراه او به ایتالیا و فرانسه بسته شد.