دیده‌بان حقوق بشر: ایران برخی از پناهجویان افغان را با تهدید به جنگ سوریه می‌فرستد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان دیده‌بان حقوق بشر وابسته به سازمان ملل متحد جمعه ۲۹ ژانویه در گزارشی تاکید کرد که ایران هزاران تن از مهاجران و آوارگان افغان را به منظور شرکت در جنگ به سوریه می‌فرستد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سازمان دیده‌بان حقوق بشر در گزارش خود افزوده است که ایران برای فرستادن افغان‌ها به جنگ سوریه از راه‌های بسیاری استفاده می‌کند، به برخی از آن‌ها مشوق‌هایی ارائه می‌دهد و در مواردی از تهدید استفاده می‌کند.

پیشتر گزارش‌هایی درباره اعزام افغان‌های پناهجو توسط ایران از راه اعضای اقامت به آن‌ها و خانواده‌هایشان در ایران یا حقوق ماهانه منتشر شده بود.

بنا بر گزارش سازمان دیده‌بان حقوق بشر پیتر بوکرت، مسئول کمک‌های اضطراری این سازمان در این باره گفته است: «آنگونه که شماری از پناهجویان و مهاجران شرح داده‌اند، ایران آن‌ها را تهدید کرده که در صورت مخالفت‌شان با رفتن به سوریه به افغانستان بازگردانده خواهند شد.»

آن‌گونکه که سازمان دیده‌بان حقوق بشر گزارش داده، برخی از این افغان‌ها موفق شده‌اند که از سوریه به اروپا بگریزند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سازمان دیده‌بان حقوق بشر با استناد به مصاحبه‌با ده‌ها پناهجو و آواره افغان به این اطلاعات دست یافته است.

در چند ماه گذشته گزارش‌هایی درباره کشته شدن برخی از اتباع افغانستان در جریان جنگ سوریه منتشر شد که مراسم تدفین آنها در ایران صورت گرفته بود.

ایران حامی نظام بشار اسد است و هزاران نیروی سپاه پاسداران و شبه‌نظامی از کشورهای مختلف را به منظور حمایت از این نظام به سوریه فرستاده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size