بازتاب جهانى تظاهرات پاريس عليه سفر روحانى

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
7 دقيقه (Reading time)

سفر حسن روحانی ، رئیس جمهور ایران ، در 28 ژانويه به پاریس وتظاهرات اعتراضى ايرانيان وعرب هاى مقيم فرانسه عليه اين سفر ، در دو روز گذشته بازتاب گسترده در رسانه هاى جهان داشته است. اگر چه هنوز درباره نتایج و دستاوردهای این سفر اخبار رسمی، به جز خبر خرید تعدادی هواپیما و چند قرارداد تجاری دیگر چیزی به بیرون درز نکرده، لیکن واکنش‌های متفاوتی در این باره صورت گرفته است.
رسانه‌های جهان به دقت سفر مردی را به سرزمین مساوات و دموکراسی دنبال می‌کردند که در دوران او، جهان شاهد نقض گسترده حقوق بشر در ایران بوده است. سازمانهاى مدافع حقوق بشر مى گويند كه آمار اعدامها در طى دو سال حكومت روحاني به 2277 شخص رسيده است.

گروه‌های مردمی، شخصيت هاى مدافع حقوق بشر و دمكراسى و نهادهای اجتماعی مختلفی به سفر رئیس جمهور ایران اعتراض نموده و در راهپیمایی 28 28 ژانويه شركت کردند.

رسانه هاى فرانسوى زبان نوشته اند كه زنی که خود را در مسیر حرکت کاروان حامل روحانی به شکلی نمادین حلق‌آویز کرد، می‌خواست به گوش جهانیان برساند که در پس لبخند این مرد، می‌توان گریه هزاران ایرانی دربند را دید.

سايت تلوزيون " دویچه وله" آلمان نيز با انتشار تصویر زن حلق‌آویز پارس در مقاله تحت عنوان "مهمان‌نوازی اشتباه" نوشت: علیرغم جذابیت فرصت‌های تجاری اغواگر ایران بعد از تحریم‌ها، غرب نباید جلوی ایران خم شود.

وبگاه خبری "صدای فرانسه" نیز به مانند سایر رسانه‌های جهان با انتشار زن حلق‌آویز پاریس نوشت: "در اعتراض به سفر حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی به فرانسه، یک زن نیمه برهنه گروه فمینیستی"فِمِن" خود را از پلی در نزدیکی "برج ایفل" در مرکز پاریس، آویزان کرد. دختر نیمه برهنه، در حالیکه پرچم جمهوری اسلامی را به دور بدن خود پیچیده بود، با طناب خود را از پل "بیرحکیم" در پای برج ایفل به حال حلقه آویز، معلق نمود."

رسانه‌های داخل ایران بدون اشاره به اعتراضات مردمی در پاریس، این سفر را موفقیت‌آمیز توصیف کردند. در همین زمینه خبرگزاری فارس به نقل از لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی تی‌.وی 5 موند، گفت: «سفر حسن روحانی به پاریس اتفاق خوبی است.»

علیرغم سکوت رسانه‌های درجه اول ایران در این باره، لیکن برخی رسانه‌های نزدیک به گروه‌های تندرو با عناوینی چون "نمایش «ضد انقلاب» خارج نشین در اعتراض به سفر روحانی به پاریس" به خبر اعتراضات پاریس اشاره کردند.

"صدای آمریکا" گزارش داد: تجمع کنندگان که صدها نفر گزارش شدند، با برتن داشتن نمادهای زرد رنگ -که در سالهای اخیر عمدتا وابستگان به شورای ملی مقاومت، تشکیلات نزدیک به مجاهدین خلق از این نماد استفاده می‌کنند- تظاهرات کردند. آنها نیز به نقض حقوق بشر در ایران اعتراض داشتند. معترضان با در دست داشتن عکس زندانیان و اعدام شدگان سیاسی در سال‌های اخیر، در این تجمع حضور داشتند.

از سوی دیگر رسانه‌های جهان عرب نیز این اعتراضات را در صدر اخبار خود قرار دادند. وبگاه فارسی "الاخباریه" به نقل از خبرنگار خود در پاریس گفت: برگزارکنندگان این تظاهرات اعتراضی گفته‌اند این سفر را فرصتی می‌دانند که بتوانند افکار عمومی فرانسه و دیگر کشورها را در باره وضعیت وخیم حقوق بشر در ایران که به‌گفته آن‌ها به دلیل مذاکرات هسته‌ای و برقراری ارتباط با جمهوری اسلامی، نادیده گرفته می‌شود، آگاه کنند و هشدار دهند که بی‌توجهی قدرت‌های بزرگ به این مسأله نقشی مستقیم در سرکوب و پایمال کردن آزادی‌ها و حقوق بشر در ایران دارد.

روزنامه "الحيات" چاپ لندن ، تعداد تظاهرکنندگان را صدها نفر اعلام کرد که به دعوت شورای مقاومت ملی از میدان "دانفر روشرو" در جنوب تا "انفاليد" در مرکز پاریس راهپیمایی کردند. الحیاه در ادامه نوشت: مریم رجوی، رئیس شورای مقاومت در این راهپیمایی گفت: روحانی به عنوان کسی که در 37 سالی که از عمر رژیم دیکتاتوری ایران می‌گذرد، مسئولیت‌های رده‌بالایی داشته است و به همین دلیل او در همه جنایاتی که رژیم در حق ملت و جهان روا داشته است، شریک است.

روز نامه "الیوم" با اشاره به نامه‌هایی که زندانیان سیاسی درباره جنایات رژیم ایران برای رئیس جمهور فرانسه فرستاده‌اند، نوشت: از روحانی در پاریس با تظاهرات استقبال شد. نقض گسترده حقوق بشر، مداخلات و دست‌درازی‌های ایران در امور داخلی کشورهای منطقه و همچنین حمایت ایران از رژیم بشار اسد از جمله دلایلی هستند که الیوم برای این راهپیمایی‌های اعتراض‌آمیز برشمرده است.

روزنامه "عکاظ" سعودى نیز به موضوع سفر روحانی به پاریس و واکنش‌های مختلف به این سفر پرداخت و در مطلبی تحت عنوان " استقبال از روحانی در میان خشم و نفرت رسمی و مردمی" نوشت: در زمانی که رئیس جمهور ایران در اروپا در پی برقراری پیمان‌های همکاری جدید است، موجی از خشم، نفرت وتمسخر برعلیه سیاست‌های رژیم فریبکار ایران به راه افتاده است. عکاظ در ادامه افزود: رسانه‌های دیداری و نوشتاری فرانسه با عناوینی ناخوشایند به این سفر اعتراض کرده‌اند و کمپین‌های اعتراضی متعددی در شبکه‌های اجتماعی تشکیل شده است.

بخش عربی "یورونیوز" تاکید کرد: اگرچه روحانی برای عقد قراردادهای هنگفت تجاری به پاریس آمده است، لیکن صدها تن از معترضان، به خیابان‌های پاریس آمده‌اند تا برعلیه رژیم ایران شعار سر دهند. "ماریا سرسالاری" خبرنگار اعزامی یورنیوز به پاریس می‌گوید: تحقق وعده انتخاباتی روخانی برای خارج کردن ایران از انزوای بین‌المللی کار ساده‌ای نیست . روحانی در سخنرانی‌های انتخاباتی خود گفته بود، ایران به همه دانش‌آموختگانی که در خارج از کشور زندگی‌ می‌کنند نیاز دارد. آنها می‌توانند ثروت، دانش و فن‌آوری را به سوی ایران سرازیر کنند.

تعدادی از سیاستمداران و مقامات رسمی فرانسه علنا به این موضوع واکنش نشان داده‌اند. نمایندگان پارلمان فرانسه نیز روحانی را به حضور نپذیرفته‌اند. 61 تن از نمایندگان پارلمان نیز با ارسال درخواستی به فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه از او خواسته‌اند برای آزادی زندانیان سیاسی و روزنامه‌نگاران دربند و همچنین توقف دخالت‌های ایران در عراق، سوریه، لبنان، یمن و... و حمایت از تروریسم در این کشورها فشار بیاورد.

تعدادی از کنشگران نیز خواستار این شدند که رئیس جمهور فرانسه از ایران بخواهد به فعالیت‌های ناقض حقوق بشر ومداخلت منفى تهران در كشورهاى خاورمیانه پایان دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size