عفو بین‌الملل: ایران در صدر فهرست جهانی اعدام و شکنجه کودکان قرار دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

سازمان عفو بین‌الملل در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد که ایران، بیشترین آمار را در اعدام کسانی دارد که جرایمی در کودکی انجام داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در گزارش سازمان عفو بین‌الملل، جمهوری اسلامی ایران به شکنجه و سوء رفتار با کودکان برای اجبار آن‌ها به اعتراف متهم شده است.

این سازمان حقوقی بین‌المللی تاکید کرده است: «ایران در راس فهرست سیاه جهانی اعدام کودکان قرار دارد به گونه‌ای که از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵، ۷۳ اعدام از این دست ثبت شده که ۴ اعدام، سال گذشته بوده است».

سعید بومدوحه معاون سازمان عفو بین‌الملل در امور خاورمیانه تصریح کرد: «ایران یکی از اندک کشورهایی است که به اعدام کودکان ادامه می‌دهد و این نقض آشکار قانون بین‌المللی است که اعدام افرادی را که زیر ۱۸ سال مرتکب جرمی شده بودند، ممنوع می‌کند».

این برای نخستین بار نیست که جمهوری اسلامی ایران به اعدام کودکان متهم می‌شوند. فعالان حقوقی داخلی و خارجی بارها از جمهوری اسلامی ایران خواسته‌اند که دست از اینگونه اعدام‌ها بردارد.

در ایران چنانچه شخصی زیر ۱۸ سال مرتکب جرمی با محکومیت اعدام شود، او را تا سن ۱۸ سال در زندان نگه می‌دارند و سپس اعدام می‌کنند.

علاوه بر این، ایران در صدر آمار جهانی اعدام قرار دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم