خشم ایتالیا از پوشاندن مجسمه‌های برهنه بخاطر ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ماتئو رنتسی نخست وزیر ایتالیا، به دلیل پوشاندن مجسمه‌های برهنه در موزه کاپیتولینی رم هنگام حضور حسن روحانی رئیس جمهوری ایران و هیئت همراهش، هدف انتقادهای تند قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رهبرانی از اپوزیسیون ایتالیا و برخی سیاستمداران، این اقدام رنتسی را گامی برای راضی کردن روحانی دانستند.

سفر روحانی به ایتالیا دو روزه بود که طی آن قراردادهای تجاری به ارزش حدود ۱۷ میلیارد یورو به امضا رسید.

سیاستمداران احزاب ایتالیا گفتند که رنتسی، نخست وزیر این کشور، در کنفرانس مشترک خبری با روحانی، نه تنها از اشاره به پرونده ایران در زمینه حقوق بش سر باز زد، بلکه هویت فرهنگی ایتالیا را با پوشاندن مجسمه‌های زنان برهنه، کنار گذاشت.

لوکا سکویری نماینده پارلمان ایتالیا از حزب راستگرای میانه فورتسا گفت: «احترام به فرهنگ‌های دیگر نباید به معنی انکار فرهنگمان باشد، این احترام نیست، این لغو اختلاف‌ها و نوعی از زانو زدن است».

همچنین به درخواست ایران، شراب در ضیافت رسمی شام دوشنبه قرار داده نشد.

باربارا سالتامارتینی نایب رئیس حزب اتحاد شمالی ایتالیا هم پوشاندن مجسمه‌های برهنه را نوعی «خودشیرنی» توصیف کرد. ماتیو سالوینی رئیس این حزب هم در صفحه خود در شبکه اجتماعی فیس بود، اقدام نخست وزیر را «جنون آمیز» دانست.

از سویی جیانلوکا پیکیولا از حرب چپ، آزادی و محیط زیست، از رنتسی خواست درباره «تصمیم شرم آوری که توهین به هنر و فرهنگ، این دو ارزش والا به شمار می‌آید» توضیح دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید