اعتراض‌های گسترده به سفر روحانی به پاریس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
7 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری رسمی فرانسه اعلام کرد، پس از سفر حسن روحانی رئیس جمهور ایران به ایتالیا، او روز پنجشنبه 28 ژانویه به دیدار فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه خواهد رفت. در همین حال گروه‌های مختلف ایرانی و عرب ساکن فرانسه، روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه راهپیمایی‌های گسترده‌ای در اعتراض به نقض حقوق بشر و اعدام‌های روزافزون در ایران و همچنین حمایت تهران از تروریسم بین‌المللی و مداخله در امور کشورهای عربی برگزار می‌کنند.

پیش‌بینی می‌شود روحانی و هیات همراه او قراردادهای اقتصادی هنگفت و پیمان‌های همکاری دوجانبه با فرانسه امضا کند که یکی از این قراردادها می‌تواند خرید 114 هواپیمای ایرباس باشد.

همزمان با سفر روحانى به فرانسه چندين فعال ایرانی و سوری كنفرانسى از طریق اینترنت برگزار کردند. سنابرق زاهدی رئیس کمیته قضایی شوراى مقاومت ملی ایران، در این نشست گفت: روحانی در این سفر و از طریق عقد قراردادهای تجاری می‌خواهد از طریق دولت فرانسه، فشار را بر اپوزیسیون ایرانی ساکن این کشور افزایش دهد. از دیگر سو او خواستار تغییر سیاست‌های فرانسه در مورد سوریه است خصوصا که فرانسه دائما بر کناره‌گیری بشار اسد از قدرت تاکید کرده است.

زاهدی افزود: تعدادی از زندانیان سیاسی ایران طی نامه‌ای به فرانسوا اولاند، جنایاتی که رژیم ایران بر علیه فرزندان این کشور روا می‌دارد را شرح داده و به او یادآور شدند که دیدار با رئیس جمهور ایران مشروعیت کافی به رژیم جمهوری اسلامی خواهد داد که بتواند این روند ظلم و ستم را ادامه دهد.

او در ادامه تاکید کرد: میانگین مبالغی که رژیم ایران پس از رفع تحریم‌ها به آن دست پیدا خواهد کرد، نزدیک به 50 میلیارد دلار حدس زده شده است و این مبلغ از مجموع خساراتی که رژیم آخوندی از سقوط قیمت نفت، تنها در یک سال، متحمل شد، کمتر است. علاوه بر این نهاد ولایت فقیه در کمین این پول‌ها نشسته است تا آنها در سوریه، یمن و لبنان هزینه کند. البته عامل دیگری نیز می‌تواند در ممانعت از پیشبرد این اهداف نقش بازی کند و آن قرار گرفتن همه گلوگاه‌های اقتصادی کشور تحت نظر سپاه پاسداران است و تحریم‌ها هنوز از سپاه برداشته نشده‌اند.

زاهدی درباره همکاری‌های اقتصادی ایران و فرانسه گفت: فرانسوی‌ها هنوز تجربه تلخ جریمه 10 میلیارد دلاری که آمریکا بر علیه بانک بی ان بی باریبای فرانسه به دلیل همکاری با ایران و زیرپانهادن تحریم‌ها را از یاد نبرده‌اند، پس چگونه می‌توانند بار دیگر به رژیم آخوندی اعتماد کنند.

میشل کيلو نویسنده مخالف سوری در این نشست گفت: ایران نخواهد توانست از انزوای بین‌المللی خارج شود و روحانی نیزنخواهد توانست از ایران یک بازیگر فعال در نظام بین‌المللی بسازد. چگونه در کشور ایران یک رئیس جمهور بتواند بدون نظر موافق رهبر انتخاب شود و چگونه این رئیس جمهور می تواند برخلاف نظرات رهبر عمل کند.

این نویسنده سوری ادامه داد: شما می‌دانید که ایران دائما ادعا نمایندگی اسلام راستین را دارد و تنها موضوع مهم این کشور دفاع از اسلام و مسلمانان است در حالی که تجربه 30 سال گذشته نشان داد ایران همه آنچه نباید انجام می‌داد را بر علیه خود مسلمانان از عراق، سوریه، یمن وبحرین گرفته تا دیگر مناطق جهان، انجام داد.

بنا به گفته میشل کيلو از سال 1979 تا امروز ما شاهد به اجرا درآمدن سیاست مرگ و کشتار توسط رژیم آخوندی در منطقه هستیم. نه خاتمی و نه روحانی و نه هیچ‌کس دیگری نمی‌تواند بگوید در این زمینه نقشی نداشته و چهره دیگری از ایران را نمایندگی می‌کند.

از سوی دیگر، صالح حمید، فعال حقوق بشر اهوازی حاضر در این نشست گفت: در حالی که تنها دو سال و نیم از دوران تصدی روحانی می‌گذرد، دوران ریاست جمهوری او، سیاه‌ترین دوره ایران از نظر نقش حقوق بشر است.

حمید با اشاره به موضوع اعدام‌های پرشمار گفت: در دو سال و نیم گذشته ما شاهد 2277 بوده‌ایم و این بزرگترین مشکل پیش روست. آمارها نشان می‌دهد از سال 2014 تا سال 2015 تعداد اعدام‌ها 22 درصد افزایش یافته است. تنها در سال 2015 در ایران 980 مورد اعدام صورت گرفته است و احکام اعدام نیمی از این تعداد پس از توافق ایران و پنج بعلاوه یک به اجرا در آمده است.

او تاکید کرد: در حالی که نهاد حقوق بشر سازمان ملل متحد و احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر در ایران و همه نهادی بین‌المللی دیگر امیدوار بودند ایران پس از توافق با پنج بعلاوه یک گامی در راستای توقف اعدام زندانیان و بویژه زندانیان سیاسی، زندانیان خردسال، کنشگران قومیت‌ها از جمله عرب‌ها و کردها و بلوچ‌ها بردارد، لیکن حسن روحانی ظاهرا میانه‌رو تا کنون از خود کارنامه‌ای حتی سیاه‌تر از محمود احمدی‌نژاد که از او به عنوان یک فرد تندرو یاد می‌شد، برجای گذاشته است.

به نظر این فعال اهوازی اگر غرب نتواند در سه موضوع با ایران به توافق برسد، توافق هسته‌ای ایران با جهان به باری بر گرده ملت ایران و ملل منطقه و کل جهان مبدل خواهد شد. صالح حمید این سه محور را موضوع احترام به حقوق بشر، توقف اعدام‌ها، توقف مداخله ایران در امور سایر کشورهای منطقه و همچنین برنامه موشکی ایران دانست و گفت: گفتگوهای ایران و پنج بعلاوه یک فرصتی طلایی برای فشار به ایران برای متوقف کردن اعدام‌ها بودف لیکن غرب به جای استفاده از این فرصت، از آن برای آزادی شهروندان خود که تابعیت دوگانه داشته و به اتهام تجسس در ایران زندانی بودند، بهره برد. ایران این زندانیان را که برخی از آنها عضو نیروهای مارینز بودند برای کسب دوستی و دلخوش کردن غرب آزاد کرد.

درباره مداخلات ایران در کشورهای منطقه نیز صالح حمید گفت: ایران در منطقه با حمایت از بشار اسد دیکتاتور سوریه و گروهک‌های شیعه در عراق و حوثی در یمن و حزب الله لبنان منطقه را به آتش کشیده است. برنامه موشکی ایران نیز با نادیده انگاشتن قطعنامه‌های سازمان ملل، ماه گذشته موشک دوربرد "عماد" که توان حمل کلاهک هسته‌ای دارد را آزمایش کرد، که در نتیجه آن قطعنامه جدیدی بر علیه ایران صادر شد و این آزمایش را محکوم کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید