روحانی: برقراری رابطه غیر خصمانه میان ایران و آمریکا امکان پذیر است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران می‌گوید که برقراری رابطه‌ای غیر خصمانه و بدون تنش میان ایران و آمریکا امکان پذیر است.

به گزارش خبرگزاری‌ها، روحانی که چهارشنبه ۲۷ ژانویه در یک کنفرانس خبری در رم پایتخت ایتانیا سخن می‌گفت، با اشاره به این مطلب افزود:‌« اگر این کلید در تهران بود من حتما از آن استفاده می کردم، اما متأسفانه در واشنگتن است و آنها باید از این کلید استفاده کنند»

از سال ۱۹۷۹ هنگامی که سفارت آمریکا در تهران توسط دانشجویان انقلابی به اشغال در آمد، آمریکا روابطش را با ایران قطع کرد. از آن هنگام روابط میان دو طرف خصمانه بود. اما در چارچوب مذاکرات هسته‌ای، این وضعیت دچار تغییراتی شد و وزرای امور خارجه دو کشور با یکدیگر به طور مستقیم مذاکره کردند؛ مذاکراتی که در نهایت به توافق هسته‌ای منجر به لغو تحریم‌های ایران انجامید.

لحن علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران همچنان نسبت به آمریکا خصمانه است. حدود دو هفته پیش سپاه پاسداران ایران ۱۰ تفنگدار ایرانی را که گفته می‌شود وارد آب‌های ایران در خلیج شده بودند، به اسارت گرفتند؛ اقدامی که چند ساعت بیشتر طول نکشید و ایران این تفنگداران را آزاد کرد.

با این وجود شبکه‌های تلفن همراه ایران هفته گذشته، سرود مشهور «آمریکا ننگ بنیرنگ تو» را از آهنگ‌های پیشواز خود، حذف کردند.

سخنان روحانی در حالی بیان شده است که مقام های آمریکایی احتمال عادی سازی روابط با ایران را در آینده ای نزدیک محتمل نمی دانند.

روحانی در ادامه کنفرانس خبری خود، اتهامات عنوان شده از سوی غرب را دایر بر اینکه ایران اعتبار مالی سازمان‌های تروریستی را تأمین می کند تکذیب و رد کرد.

رئیس جمهوری و وزیر خارجه آمریکا به تازگی گفته اند ایران با وجود توافق هسته‌ای با غرب، همچنان از گروه‌های تروریستی همچون حزب الله لبنان حمایت می‌کند. به گفته کارشناسان، این مانع بزرگی در عادی سازی رابطه دو کشور است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size