کشته شدن 2 نیروی انتظامی در سیستان و بلوچستان ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع خبری ایران روز شنبه 23 ژانویه، از کشته شدن 2 مامور نیروی انتظامی و زخمی شدن دو مامور دیگر در جریان درگیری‌ مسلحانه در شهر ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان خبر دادند.

علی اصغر میرشکاری، معاون امنیتی استاندار و دبیر شورای تامین سیستان و بلوچستان در مصاحبه ای با خبرگزاری ایرنا، گفته است که این نیروهای در تعقیب «اشرار» جان خود را از دست دادند.

گفتنی است که استان سیستان وبلوچستان بر اثر محرومیت‌های مضاعف در سال‌های اخیر شاهد درگیرهای نظامی متعددی بوده است.

میرشکاری با قدر دانی از نیروهای انتظامی افزود:«دفاع از جان، مال و نوامیس مردم، تفکیک مرز شرارت از قومیت و مذهب، دفاع از نوامیس و فرزندان هموطنان و برخورد قاطع با مخلان نظم و امنیت از سیاست های امنیت پایدار در استان سیستان و بلوچستان است».

از سوی دیگر فعالان سیاسی و فرهنگی بلوچ می گویند بکارگیری واژه «اشرار» از سوی مقامات امنیتی جمهوری اسلامی خطاب به بلوچ ها تنها با هدف بدنام کردن فعالیت فرهنگی و سیاسی و نیز برای توجیه سرکوب در این استان بوده است.

بلوچ ها جمهوری اسلامی را به نقض حقوق قومی خود متهم می کنند و می گویند جمهوری اسلامی بلوچ ها مورد ستم مضاعف ملی و مذهبی قرار داده است.

اغلب بلوچ ها سنی مذهب هستند وقانون اساسی جمهوری اسلامی ایران سنی ها را از حق نامزدی برای پست ریاست جمهوری منع می کند.

ایرانشهر در 345 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.

تا کنون نیروهای اطلاعات، انتظامی وسپاه پاسداران ایران چندین بار در این استان با گروه‌های مسلحی که خود را مدافع «حقوق پایمال شده ملت بلوچ‌» معرفی می‌کنند، درگیر شده‌اند.

استان بلوچستان با جمعیتی در حدود 2 و نیم میلیون نفر به عنوان یکی از فقیرترین استان‌های ایران محسوب می شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید