حمایت از سیاست خارجی دولت روحانی دلیل رد صلاحیت‌ در انتخابات مجلس ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

داریوش قنبری فعال سیاسی اصلاح طلب می‌گوید که به او گفته شده مواضعش در حمایت از دیپلماسی هسته‌ای دولت حسن روحانی، باعث رد صلاحیتش در انتخابات مجلس شورای اسلامی شده است.

هیئت‌های نظارت بر انتخابات که وابسته به شورای نگهبان هستند، حدود ۹۰ درصد از نامزدهای اصلاح طلب یا وابسته به جریان «اعتدال» را رد صلاحیت کرده است. در صورتی که شورای نگهبان در بررسی شکایت‌ها، به همین رویه ادامه دهد، می‌توان گفت که رقابت حقیقی میان نامزدهای یک جناح خواهد بود که همه از اصولگرایان هستند.

داریوش قنبری در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا ایلنا، با اشاره به رد صلاحیت خود در انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: «بنده به استناد بند ۱ و بند ۳ ماده ۲۸ درخصوص عدم التزام و اعتقاد عملی به اسلام و ولایت‌فقیه رد صلاحیت شده‌ام. وقتی نسبت به این موضوع اعتراض کردم، یک نفر در هیات نظارت به من گفت که به نظر می‌رسد مواضعم در حمایت از دیپلماسی هسته‌ای دولت روحانی باعث رد صلاحیتم شده است».

سیاست خارجی دولت روحانی به ویژه در بحث مرتبط با مذاکرات هسته‌ای، مخالفان سر سختی در میان اصولگرایان دارد.

قنبری افزود: «با ادامه روند موجود، انتخابات کاملا غیررقابتی می‌شود و به جای رقابت تفکرها و سلایق، رقابت بین افراد اصولگرا صورت می‌گیرد چون تفکر رقیب باقی نمی‌ماند. اصلاح‌طلبان تایید صلاحیت شده به قدری محدود است که به زحمت یک دهم کرسی‌های مجلس هم نمی‌شود برای همین ما امیدوار به نتایج تجدیدنظر هستیم».

قنبری با تاکید بر اینکه امیدوار هستیم در مرحله تجدیدنظر قانونی مورد توجه قرار گیرد، گفت: «اینکه از مواضع هسته‌ای امروز به نفع کل کشور است حمایت کردم نباید دلیلی برای رد صلاحیتم باشد. جای تاسف است که چنین چیزی مصداق خروج از اسلام و تبعیت از رهبری قلمداد شده است».

او با بیان اینکه در برخی رد صلاحیت‌ها استدلال محکمه‌پسند وجود ندارد، گفت: «همانطور که همه را دعوت به تمکین از قانون می‌کنیم، در بررسی صلاحیت‌ها قانون باید ملاک قرار گیرد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید