موحدی کرمانی از رد صلاحیت حسن خمینی در انتخابات خبرگان رهبری خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد علی موحدی کرمانی دبیرکل جامعه روحانیت مبارز، از رد صلاحیت حسن خمینی نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران که برای نامزدی در انتخابات مجلس خبرگان رهبری ثبت‌نام کرده بود، خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران ایران، موحدی کرمانی در پاسخ به نظر جامعه روحانیت مبارز درباره نامزدی حسن خمینی در انتخابات خبرگان چیست؟ گفت: «ظاهرا به وی گفته بودند که امتحان دهید و امتحان نداده است، بنابراین دیگر نمی‌تواند شرکت کند».

این در حالی است که پیش از این، گزارش‌ها از تایید صلاحیت حسن خمینی حکایت داشت.

اشاره موحدی کرمانی به امتحان اجتهاد است که شورای نگهبان، از بسیاری از نامزدهای انتخابات خبرگان برای شرکت در آن دعوت کرده بود.

او همچنین گفته است که برای قرار گرفتن اکبر هاشمی رفسنجانی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در فهرست انتخاباتی جامعه روحانیت مبارزه مذاکره شده اما در این باره هنوز تصمیم گفرته نشده است.

موحدی کرمانی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه آیا اصولگرایان لیست مشترک می‌دهند، تصریح کرد: «همت و تصمیم‌ها این است که ان‌شاءالله لیست واحد بدهیم».

نظارت استصوابی شورای نگهبان قانون اساسی در ایران که نیمی از اعضای آن را رهبر تعیین می‌کند، همواره به این شورا قدرت تایید و یا رد صلاحیت کاندیداها را نه تنها بر اساس پایبندی آنها به قانون اساسی این کشور، بلکه افزون بر آن بر اساس مواضع سیاسی آنها به ویژه در قبال رهبری را داده است، در حالی نامزدهای عضو مجلس خبرگان ماموریت دارند بر عملکرد رهبری نظارت کرده و یا در صورت لزوم ولی فقیه یا همان رهبر آینده کشور را برگزینند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید