ایران: رویارویی با پادشاهی سعودی به نفع هیچکس نیست

ظریف گفت حمله به سفارت سعودی امنیت و حاکمیت تهران را نشانه گرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران گفت که رویارویی بین پادشاهی سعودی و ایران به نفع هیچکس نیست. ظریف این سخنان را در کنفرانس داووس در سویس بیان داشت.

او افزود: "حمله به سفارت سعودی بمثابه حمله به امنیت و حاکمیت ما است، و ما مهاجمان تحت تعقیب قرار داده ایم، و کاری کردیم که دیپلماتهای سعودی محافظت شوند. رویارویی و تنش آفرینی به نفع هیچکس نیست."


18 روز بعد از حمله به سفارت پادشاهی سعودی در تهران، علی خامنه ای، رهبر ایران، به این حمله واکنش نشان داد. او گفت حمله به سفارت سعودی، مانند حمله به سفارت بریتانیا کار اشتباهی بوده است.

سفارت سعودی در تهران و کنسولگری این کشور در شهر مشهد در روز شنبه 2 ژانویه مورد حمله جماعتی قرار گرفت که گفته می شود از اعضای بسیج سپاه پاسداران بوده اند. این افراد با ورود به محوطه هیات دیپلماتیک سعودی دست به غارت، تخریب اموال و آتش زدن ساختمان کردند. نیروهای پلیس حافظ هیات دیپلماتیک سعودی هیچگونه اقدامی برای متوقف کردن این حمله انجام ندادند.

در پی حمله به هیات نمایندگی سعودی در ایران، پادشاهی سعودی و شماری از کشورهای دیگر روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کردند، و بسیاری از کشورها نیز سطح روابط خود با این کشور را کاهش دادند. شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز ایران را بخاطر حمله به هیات دیپلماتیک پادشاهی سعودی به شدیدترین لحن محکوم کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید