شرکت نفت ایران: تحریم بابک زنجانی لغو شد.. برای بازگرداندن پول نفت دیگر بهانه ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

غلامرضا مهدوی وکیل مدافع شرکت ملی نفت ایران می‌گوید اطلاعات و شنیده‌هایشان حاکی از این است که بابک زنجانی و شرکت‌هایش از لیست تحریم‌های اتحادیه اروپا خارج شدند و وی برای بازگرداندن طلب مجموعه نفت، بهانه‌ای ندارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم نزدیک به نهادهای امنیتی ایران، غلامرضا مهدوی با اعلام این خبر گفته است که اگر زنجانی تا الان در اظهاراتش صادق می‌بود باید می‌گفت پول وجود دارد اما تحریم‌ها اجازه انتقال را نمی‌دهد در حالی که او همیشه آدرس‌های غلط می‌داد.

بابک زنجانی میلیاردر نفتی و تاجر ایرانی است که تا پیش از دولت احمدی‌نژاد فعالیت‌های اقتصادی محدودی داشت اما در دوران دولت وی به یکی از بزرگ‌ترین سرمایه داران تاریخ ایران بدل شد وی همچنین یکی از بزرگ‌ترین مته‌مان به فساد و رانت خواری در تاریخ ایران است که نام او در جریان فعالیت‌های کلان مالی مرتبط با دور زدن تحریم‌های بین‌المللی و فساد اقتصادی در دوران دولت محمود احمدی‌نژاد مطرح شد. وی توسط دادستانی کل کشور بازداشت شده است.

وکیل مدافع شرکت ملی نفت ایران اظهار کرد: «البته برای اولین بار در جلسه اخیری که در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب داشتیم، زنجانی اعلام کرد در یک بانک چینی پول دارد و ما این مسئله را برای نخستین بار در سه سال گذشته شنیدیم. او از ما هم درخواست کرد یک شماره حساب به دادگاه اعلام کنیم که با کمک بانک مرکزی دنبال موضوع هستیم و این کار امروز یا فردا انجام می‌شود».

مهدوی افزود: «امیدواریم زنجانی این بار صادق باشد و با معرفی شماره حسابی که از طریق بانک مرکزی انجام می‌شود این پول به کشور بازگردد اما سابقه‌ای که از وی سراغ داریم عدم صداقت است. امیدواریم زنجانی این بار در گفتار و کردارش صادق باشد ضمن اینکه دیگر نمی‌تواند بهانه‌ای را به عنوان تحریم مطرح کند».

وکیل مدافع شرکت ملی نفت ایران گفت: «البته ما معتقدیم از آن زمانی که پول‌های دولت از طریق بانک مرکزی در اختیار زنجانی قرار گرفت تا زمانی که وی در دی ماه سال ۹۱ تحریم شد، ۵ ماه زمان وجود داشت و مرتب دستور پرداخت داده می‌شد. زنجانی اگر می‌خواست پول‌ها را برگرداند‌‌ همان زمان که تحریم نبود به دستور پرداخت‌ها ترتیب اثر می‌داد. خوشبختانه تحریم‌ها از دیروز برداشته شد و بهانه تحریم برای مردم و دادگاه قابل قبول نیست».

مهدوی در پاسخ به این سئوال که آیا شرکت نفت و شرکت HK از فهرست تحریم‌ها خارح شدند یا خیر و اینکه می‌توانند در صورت اقدام زنجانی، پول را دریافت کنند یا خیر؟ گفت: «بله. ما برای دریافت پول‌ها مشکلی نداریم».

مهدوی همچنین درباره میزان فعلی بدهی زنجانی به مجموعه نفت با احتساب ضرر و زیان ناشی از تاخیر در تادیه گفت: «محاسبات شرکت نفت ملی بر مبنای یورو است و آخرین محاسباتی که انجام دادیم و به دادگاه اعلام شده نزدیک سه میلیارد یورو است».

مهلت زنجانی برای پرداخت بدهی نفت یک ماه دیکر تمدید شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size