لغو تحریم‌های پرونده هسته‌ای ایران از سوی جامعه بین المللی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مونتی گرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا شامگاه شنبه 16 ژانویه در یک کنفرانس خبری با وزیر خارجه ایران در وین گفته است که آژانس بین المللی انرژی هسته همچنان به کنترل فعالیت های هسته ای ایران به منظور تطبیق کامل مفاد توافق هسته ادامه می دهد.

مونتی گرینی در این کنفرانس که در وین برگزار شد، گفت:«پس از اینکه ایران به تمام تعهدات خود پایبند شد اکنون جامعه بین المللی تمام تحریم های مربوط به پرونده هسته ای ایران را لغو می کند».

وی افزود:«امروز دستاوردهای همکاری مشترک تحقق یافت».

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شامگاه شنبه 16 ژانویه اعلام کرد که ایران به تعهدات خود را در چارچوب توافق جامع هسته‌ای عمل کرده است.

اعلام پایبندی ایران به تعهدات خود در زمینه توافق هسته ای از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی که با بوسیله یوکیا آمانو، مدیر کل این سازمان تایید شد، ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا را بر آن داشت که تا برای رفع تحریم ها از ایران گام بردارند.

پس از ارائه آخرین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی که بیانگر اجرای تعهدات ایران و بسته شدن پرونده ابهامات این کشور در باره فعالیت های نظامی هسته ای ، اکنون زمینه اجرای توافق جامع هسته‌ای و رفع تحریم‌های پرونده هسته‌ای ایران فراهم شده است.

اجرای عملی وشامل توافق میان ایران و غرب، تحریم‌های مربوط به برنامه هسته‌ای ایران از جمله تحریم‌های نفتی و بانکی لغو یا تعلیق می‌شوند و ایران قادر خواهد بود که دارایی‌های مسدودشده‌ خود را دریافت کند.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران دقایقی پس از اعلام توافق شامل هسته‌ای، لغو تحریم ها را به مردم این کشورش تبریک گفت.

رئیس جمهوری ایران در صفحه توییتر خود نوشت:«پیروزی بزرگ را به ملت ایران تبریک می گویم».

وی افزود:«خدا را شکر می کنم و در برابر عظمت و شکیبایی ملت ایران، تعظیم می کنم...این پیروزی را به شما تبریک می گویم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size