روحانی: رفع تحریم‌ها گشایش‌ بزرگی برای اقتصاد ایران ایجاد خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران بامداد شنبه 17 ژانویه پس از اعلام لغو تحریم های ایران در جلسه علنی مجلس برای تقدیم لایحه بودجه سال 95 ، گفته است که رفع تحریم‌های ایران از سوی جامعه بین المللی گشایش‌های بزرگی را برای اقتصاد این کشور ایجاد می‌کند.

روحانی با تمجید از اجرای توافق هسته‌ای کشورش با کشورهای غربی، آن را آغاز فصل تازه‌ای در روابط ایران با کشورهای خارجی دانست.

وی افزود:« برجام حرکت ملی و منافع آن برای ملت و کشور است و در این راه همه حتی نقادان به ما کمک کردند تا با دقت بیشتری راه را ادامه دهیم.»

به گزارش خبرگزاری ایسنا، رئیس جمهوری ایران اجرایی شدن برنامه جامع اقدام متشرک "برجام"، را دوران گذار از تحریم به توسعه دانست و آن را «لحظه‌ای تاریخی» قلمداد کرد.

روحانی در خطاب به طیف های مختلف سیاسی داخل ایران افزود:«امیدوارم در ادامه راه هم همه با هم باشیم. برجام فقط یک فضا و یک شرایط نوین است و باید از این فضا به نفع رشد، توسعه و پیشرفت کشور، رفاه مردم و پیشرفت، ثبات وامنیت منطقه استفاده کنیم. این امکان‌پذیر نیست مگر این که همه با هم باشیم.»

رئیس جمهوری ایران در بخش دیگری از این نطق گفت:« برجام راه توسعه پیشرفت، تعامل با جهان و هماهنگی در حرکت ها را برای ما به وجود خواهد آورد».

روحانی همچنین افزود:« من خوشحالم که بعد از پیروزی بزرگ ملت ایران در پیچیده‌ترین پرونده سیاسی تاریخ معاصر، برای اولین بار از خانه ملت به مردم عزیزمان تبریک می‌گویم. مردم بزرگ ایران با صبر، مقاومت و ایستادگی و فدای جان و خونشان در راه تثبیت حقوق و آرمانهای انقلاب اسلامی ایستادند و بهترین دیپلمات‌های خود را به صحنه رویارویی با قدرت‌های بزرگ فرستادند و با حمایت از آنها و متانت و بردباری به موفقیت و پیروزی رسیدند».

رئیس‌جمهوری ایران در خطاب به منتقدان روند مذاکرات هسته‌ای در داخل و خارج ایران گفت:«برجام جناحی بر جناحی پیروز نشد بلکه ملت ایران پیروز شده است. در برجام کسی شکست نخورد؛ نه در داخل کشور ونه کشورهایی که با ما مذاکره می‌کردند. از برجام همه خوشحالند جز صهیونیست‌ها، آتش افروزان، تفرقه‌افکنان میان امت اسلامی و افراطیون آمریکا. بقیه همه خوشحالند، برجام راه توسعه و پیشرفت و تعامل با جهان را به وجود می‌آورد».

روحانی همچنین خاطرنشان کرد:« موفقیت به دست آمده در مذاکرات هسته‌ای اعتماد به نفس ملی را افزایش داد و سرمایه سیاسی و اجتماعی بزرگی برای دولت ایجاد کرد که محصول افزایش اعتبار داخلی و بین‌المللی است. در واقع به ثمر رسیدن مذاکرات نشان داد که بهره‌برداری شفاف و همراه با اعتمادسازی از توانمندی هسته‌ای هیچ‌گونه مغایرتی با برداشته شدن تحریم‌ها و بهره‌گیری از امکانات و ظرفیت‌های جهانی در دستیابی به رشد اقتصادی و توسعه و همچنین اشتغال برای جوانان ندارد».

رئیس جمهوری ایران تصریح کرد:« رفع تحریم‌ها گشایش‌های بزرگی را برای اقتصاد کشور ایجاد می‌کند. با رفع تحریم‌ها عدم قطعیت‌های خارجی اقتصاد ایران و هزینه‌های ناشی از آن کاهش می‌یابد. منابع ارزی کشور به جهت رفع محدودیت، صادرات نفت و آزادی منابع مسدود شده افزایش می‌یابد، از هزینه‌های مبادلات مالی و تجاری خارجی کاسته می‌شود. همچنین امکان استفاده از خدمات نظام بانکی بین‌المللی، بهره‌مندی از منابع مالی خارجی، جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی، دسترسی به فناوری‌های نوین و توسعه صادرات غیرنفتی فراهم می‌شود از این رو توافق هسته‌ای نقطه عطفی در تاریخ اقتصادی کشور خواهد بود».

روحانی، علت تاخیر در ارائه لایحه بودجه 95 و برنامه ششم توسعه از سوی دولت را انتظار برای اجرایی شدن برجام دانست و گفت:«دولت صلاح نمی‌دید پیش از عملی شدن رفع تحریم‌ها بودجه را به مجلس ارائه کند».

روحانی در ادامه اظهار کرد:« اما همانطور که می‌دانید زمان ارائه لایحه با زمان اجرایی شدن توافق هسته‌ای و رفع تحریم‌ها تقارن پیدا کرد و دولت به لحاظ انعکاس خارجی و حساسیت بین‌المللی در این موضوع صلاح نمی‌دید که لایحه بودجه را براساس فرض رفع تحریم‌ها که تدوین کرده بود پیش از عملی شدن رفع تحریم‌ها به مجلس ارائه کند.

وی ادامه داد: «البته اگر دولت هم می‌خواست بودجه را بر مبنای فرض عدم رفع تحریم، تدوین و تقدیم مجلس کند چون پیش‌بینی این بود که تحریم‌ها رفع خواهد شد بنابراین کاری مناسب نبود که ما برخلاف اعتقادمان لایحه‌ای بر مبنای ادامه تحریم‌ها تقدیم مجلس کنیم و این دلیل تاخیر ما درارایه لایحه بودجه در امسال بود».

حسن روحانی در سخنان خود امروز خود در مجلس از رهبر ایران به خاطر «حمایت‌های» او از روند مذاکرات تشکر کرد. او همچنین از مجلس شورای اسلامی و قوای دیگر نظام به خاطر همراهی وی در «به ثمر رساندن برجام»، نیز تشکر کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید