جزئیاتی در باره استعفای سخنگوی شورای نگهبان ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

در پی بالا گرفتن بحث‌های انتخابات پارلمانی و مجلس خبرگان ایران و اختلاف نظر دو جناج اعتدالگرایان و اصولگریان در باره مسئله رد صلاحیت‌ داوطلبان از سوی شورای نگهبان، استعفای نجات‌الله ابراهیمیان سخنگو و یکی از حقوقدانان این شورا را باعث گمانه‌زنی‌های متفاوتی در باره علت استعفای وی شده است.

به گزارش «اعتماد ملی»، سایت خبری «پایش» در این‌باره مدعی شد که استعفای سخنگوی شورای نگهبان در نتیجه بالاگرفتن اختلافات درونی این شورا صورت گرفته است .

طبق این گزارش در روزهای گذشته اختلاف نظرها در شورای نگهبان درباره بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات خبرگان و مجلس بالا گرفته و منجر به بروز برخی تنش‌ها شده است که به احتمال زیاد این اختلافات درونی از عوامل استعفای ابراهیمیان بوده است.

یک منبع نزدیک به شورای نگهبان که خواست نامش فاش نشود به رسانه های ایرانی گفته است که اختلاف‌نظرهای داخلی این شورا از یک‌سو و چگونگی بررسی صلاحیت‌ها موجب استعفای ابراهیمیان شده است.

در همین حال برخی منابع خبری از اختلاف نظر حقوقدان‌های شورای نگهبان با احمد جنتی و آیت‌الله یزدی در زمینه رد صلاحیت‌ها خبر می‌دهند. به نظر می‌رسد ابراهیمیان از جمله این حقوقدان‌هاست که نسبت به چگونگی بررسی صلاحیت نامزدها اختلاف نظر جدی با دبیر شورای نگهبان دارند.

نجات‌الله ابراهیمیان از حقوقدان‌های میانه‌روی شورای نگهبان است و احتمالا قادر نبوده با وجود مخالفت خود با رد صلاحیت‌های گسترده، از مواضع شورای نگهبان در این زمینه دفاع کند.

محافل سیاسی ایران طی روزهای گذشته از شیوه و عملکرد شورای نگهبان در رد صلاحیت ها به شدت انتقاد کرده اند.

در همین حال شماری از جوانان حزب اعتماد ملی (اصلاح طلبان) با ارسال نامه ای به روحانی خواستار لغو «تحریم‌های انتخاباتی شورای نگهبان» شدند.

در نامه ارسالی جوانان حزب اعتماد ملی به روحانی، آمده است: «آش رد صلاحیت‌ها تا جایی شور شده که سخنگوی شورای نگهبان طبق برخی شایعات و گمانه‌زنی‌ها به دلیل حرکت برخی افراد در مسیر خلاف مسیری که رهبری تعیین کرده‌اند، مبنی بر حضور حداکثری آرا و سلایق مختلف در انتخابات، از سمت خود کناره‌گیری کرده است. همان‌طور که مستحضرید متاسفانه تمامی 10 کاندیدای حزب اعتماد ملی در تهران رد صلاحیت شده و یا با عدم احراز صلاحیت روبه‌رو شده‌اند و وضع کاندیداهای اعتماد ملی در دیگر حوزه‌های انتخابیه نیز بهتر از این اعلام نشده است؛ کاندیداهایی در سراسر کشور که با توجه به مرامنامه و اصول حزب اعتماد ملی، پایبندترین افراد به گفتمان اعتدال بوده و سوابق و مواضع آنها، جز دلسوزیشان برای نظام و کشور و آرمان‌های انقلاب، چیزی را نشان نمی‌دهد».

جوانان حزب اعتماد ملی در بخش دیگری از نامه شان افزودند:«بیش از 2 سال از تلاش‌های بی‌وقفه شما و تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در به فرجام رساندن توافق هسته‌ای و احقاق حقوق پایمال شده مردم ایران گذشته است و در این 2 سال، مردمی که با امید و صبر، در کنار دولت بودند، به روزهایی دل خوش کرده بودند که نسیم این امید، به سیاست داخلی کشور نیز دمیده شود.امید داریم دولت با ورود قاطع به موضوع ردصلاحیت‌های غیرقانونی، در راستای احقاق حقوق ملت و اجرای صحیح قانون که وظیفه دولت است، گام بردارد و برای لغو تحریم‌های انتخاباتی شورای نگهبان اقدام کند».

عبدالحسن مقتدایی استاندار خوزستان در جلسه ستاد انتخابات این استان گفته است ردصلاحیت های غیرموجه داوطلبان تفاوتی با تقلب ندارد.

استاندار خوزستان افزود: «نه هیات های اجرایی و نه هیات های نظارت، هیچکدام حق ندارند تعیین کنند چه کسی به مجلس برود؛ نه ما می توانیم همه داوطلبان را تایید کنیم و نه آنها می توانند همه را ردصلاحیت کنند».

مقتدایی انتخابات را یک رفراندوم برای نظام دانست و گفت:« ملت در این انتخابات برای تجدید عهد با نظام می آید به همین دلیل باید فضای سیاسی باز باشد و هیچکس چه هیات نظارت و چه هیات اجرایی حق دخل و تصرف منفی در قانون را ندارد».

مقتدایی تصریح کرد: «وظیفه فرمانداران است که نسبت به تصمیم های غیرمنطقی و نامزدهایی که بی جهت احراز صلاحیت نمی شوند، اعتراض کنند، زیرا این مساله هیچ فرقی با تقلب در صندوق های رای گیری ندارد.»

وی افزود: «هیات های اجرایی و نظارت وظیفه دارند از ابزاری در اختیار خود، برای برگزاری انتخابات استفاده کنند اما هیچکدام نباید از این جایگاه سوءاستفاده کرده، و از قدرت خود برای طراحی خاص در انتخابات استفاده نکنند».

مقتدایی گفت: «فرمانداران در هر جا که احساس می کنند نمی توانند وظایف خود را به درستی انجام دهند، بهترین خدمتی که می توانند انجام دهند این است که از سمت خود استعفا دهند؛ هماهگونه که من نیز اگر روزی ببینم که حرف غیرمنطقی در میان است، استعفا می دهم».

گفتنی است که استان خوزستان واقع در جنوب غرب ایران، 18 نماینده در مجلس و شش نماینده در مجلس خبرگان رهبری دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید