آمانو: ایران برجام را کامل کرده.. تازه آغاز بررسی و نظارت بر تعهدات ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، نیمه‌شب شنبه ۱۶ ژانویه طی بیانیه‌ای اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران گام‌های ضروری برای آغاز اجرای "برنامه جامع اقدام مشترک" برجام را کامل کرده است این روز را آغاز نظارت بر تعهدات این کشور و بررسی پایبندی آن به توافقنامه اتمی است.

آقای یوکیا آمانو در بیانه‌ آژانس تایید کرد که با اجرای همه گام‌های مقدماتی از سوی ایران اینک روابط آژانس و تهران وارد مرحله تازه‌ای شده است.

وی یادآور شد که بازرسان میدانی آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای پایبندی ایران به برجام و اجرای تمام اقدامات لازم از سوی این کشور را تایید کرده‌اند.

دبیر کل آژانس در بیانیه خود تاکید کرد که روز اجرای توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5، تنها آغاز بررسی تعهدات این کشور و نظارت بر آن بر اساس این توافق است.

آقای آمانو همچنین از ارسال نسخه‌ای از گزارش آژانس به شورای حکام آژانس و نیز نسخه‌ای از آن برای شورای امنیت سازمان ملل خبر داد.

به گفته آمانو آغاز اجرای پروتکل الحاقی موافقت‌نامه پادمان از سوی تهران با روز اجرای توافق همزمان است و اضافه کرد که این مساله همگام با سایر اقداماتی است که آژانس بر اساس "برجام" اتخاذ کرده است و تاکید کرد که این موضوع، توانایی نظارت بر فعالیت‌های اتمی ایران و راست‌آزمایی صلح‌آمیز بودن آن را افزایش خواهد داد.

دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پایان گفت " ما از زمانی که آژانس در سال ۲۰۰۳ بررسی پرونده هسته‌ای ایران را آغاز کرد، کارهای زیادی انجام شده تا به این نقطه برسیم. وی همچنین تأکید کرده که اجرای توافق هسته‌ای مستلزم تلاش‌های مشابهی است تا آژانس آماده‌ درگیر شدن در این کار شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size