ایران: ملوان های آمریکایی احتمالا آزاد می شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران روز چهارشنبه 13 ژانویه گفت که ملوان های دستگیر شده آمریکایی به اشتباه وارد آبهای دریایی ایران شده اند، و احتمالا آزاد خواهند شد.

دستگیری 10 ملوان آمریکایی در روز سه شنبه که در 2 قایق تندروی آمریکایی بودند، بار دیگر تنش بین ایران و آمریکا را در آستانه اجرایی شدن توافق اتمی تهران با قدرتهای جهانی بالا برده است.

علی فدوی، به خبرگزاری تسنیم گفت: "تحقیقات ما نشان می دهد که سیستم ناوبری این 2 قایق از کار افتاده بوده است."

او گفت: "دستور نهایی به زودی صادر می شود، و احتمالا این افراد آزاد خواهند شد."

این رویداد تنشها بین دو کشور ایران و آمریکا را افزایش داده است. این در حالی است که تا چند روز دیگر قرار است توافق اتمی بین دو کشور به مرحله اجرایی برسد. بعضی از جناحهای محافظه کار دو کشور از این توافق انتقاد می کنند. براساس این توافق قرار است در مقابل محدود شدن برنامه اتمی ایران، تحریمهای اقتصادی این کشور لغو شود.

حسن فیروزآبادی، رئیس ستاد ارتش ایران گفت که این رویداد نشانه قدرت ایران در مقابل "مزاحمان" کنگره آمریکاست، که می خواهند بعد از توافق اتمی به ایران فشار وارد کنند.

در آمریکا هم، دانلد ترامپ، کاندید پیشتاز ریاست جمهوری آمریکا از حزب جمهوریخواه، سیاست خارجی باراک اوباما ضعیف خواند و گفت این رویداد نشانه ای از "سمت و سوی هولناکی" است که آمریکا در حرکت است.

آمریکا از ایران خواسته است تا سریعا ملوانهای دستگیر شده را آزاد کند. اما رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران گفته بود این ملوانان مورد بازجویی قرار خواهند گرفت، و اگر معلوم شود آنها در ماموریت تجسسی بوده اند، با آنها به گونه ای دیگر رفتار خواهد شد."

ماه گذشته هم ایران در نزدیکی کشتی های جنگی آمریکا در آبراه تنگه هرمز اقدام به موشک پرانی کرده بود که آمریکا نسبت به این اقدام اعتراض کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید