خامنه‌ای اصلاح طلبان را به تلاش برای «کودتای مخملی» متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، معترضان پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 2009 را، به تلاش برای «کودتای رنگی» متهم کرد.

به گزارش منابع خبری ایران، خامنه‌ای شنبه 9 ژانویه در دیدار با جمعی از مردم قم گفت: «تمام تلاش دشمنان در طول سالهای گذشته اعم از جنگ تحمیلی، محاصره اقتصادی و تحریم های گسترده اخیر، با هدف از بین بردن ماندگاری انقلاب اسلامی بوده است که البته در هر دوره، ابتکارات جدید هم انجام می دهند.»

او با اشاره به حوادث پس از انتخابات سال 2009 گفت: «آمریکایی ها در سال 88 به دنبال آن بودند که تجربه موفق خود در چند کشور را به بهانه انتخابات در ایران نیز اجرا کنند و با برجسته سازی اقلیتی که رأی نیاورده بود و با حمایت مالی و سیاسی از آنها نتیجه انتخابات را به هم بزنند اما انقلاب و کودتای رنگی آنها در ایران با حضور مردم، شکست خورد».

پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 2009 ایران، اصلاح طلبان که می‌گفتند تقلب گسترده و سازمان یافته صورت گرفته، دست به اعتراض زدند. حاصل سرکوب اعتراض‌ها ده‌ها کشته در خیابان‌ها و بازداشتگاه‌ها و صدها زندانی بود. اکنون بیش از 4 سال است که که میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد معترض به انتخابات، در حبس خانگی به سر می‌برند.

رهبر ایران گفت: «دولت امریکا تا آنجا که توانست از آن حوادث حمایت کرد ولی حضور به موقع مردم در صحنه، نقشه آنان را نقش بر آب کرد».

خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود، با تاکید بر اهمیت شرکت در انتخابات، از همگان خواست که حتی اگر او یا نظام جمهوری اسلامی ایران را قبول ندارند، در انتخابات شرکت کنند.

رهبر جهوری اسلامی ایران، شرکتِ همگان در انتخابات را «موجب پایداری و تقویت نظام اسلامی، استمرار تأمین امنیت کامل، افزایش اعتبار و آبروی ملت در چشم جهانیان و باعث ابهّت جمهوری اسلامی ایران در نزد دشمنان» دانست.

او درباره ضرورت انتخاب درست نمایندگان مجلس، گفت: «مجلسی که در قضیه هسته‌ای و دیگر مسائل مقابل دشمنان بایستد و شجاع، مستقل و آزاد، حرف‌ها و مواضع ملت را بیان کند با مجلسی که در مسائل گوناگون حرفهای دشمن را تکرار می کند، از زمین تا آسمان تفاوت دارد».

خامنه‌ای در ادامه سخنرانی خود، به انتخابات پیش روی خبرگان رهبری اشاره کرد و گفت: «برخلاف برخی تصورها، مجلس خبرگان برای سالی یکی دو بار جلسه و سخنرانی تشکیل نمی شود بلکه می‌خواهد روزی که رهبر فعلی در قید حیات نیست، «رهبر» یعنی کلیددارِ حرکت انقلاب را انتخاب کند و این مسئله بسیار مهم است».

این در حالی است که در قانون اساسی ایران «نظارت بر عملکرد رهبر و نهادهای زیر نظر او» از وظایف مجلس خبرگان رهبری است.

رهبر ایران با تأکید بر ضرورت دقت کامل در انتخاب نامزدهای مجلس خبرگان افزود: «بسته به ترکیب خبرگان، آنها ممکن است در هنگام ضرورت، شخصی را به رهبری انتخاب کنند که با توکل به خدا و با شجاعت در مقابل دشمنان بایستد و راه امام را ادامه دهد اما این احتمال نیز وجود دارد که فردی با ویژگی های متفاوت را به رهبری برگزینند، بنابراین باید با تحقیق و دقت و شناخت و اطمینان به آنها رأی داد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید