هیلا صدیقی شاعر و نقاش ایرانی در فرودگاه امام تهران بازداشت شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هیلا صدیقی، شاعر، نقاش و فعال اجتماعی ایرانی شامگاه پنجشنبه 7 فوریه و پس از ورود به ایران در فرودگاه امام تهران بازداشت شد.

هیلا صدیقی از چند سال پیش ساکن کشور امارات متحده عربی است و به ایران رفت و آمد می‌کند. بنا بر آن‌چه که در صفحات هیلا صدیقی در شبکه‌های اجتماعی نوشته شده، او در حال تهیه ویدیویی با نام «شیواتیر» بود که باز خوانی آرش كمانگیر است به روایتی دیگر.

او در انتخابات ریاست جمهوری سال 2009 ایران با حمایت از میرحسین موسوی در ستاد مرکزی وی و همچنین ستاد ائتلاف اصلاح طلبان فعالیت کرد؛ و همچنین ستاد باران را در حمایت از موسوی فعال کرد. او همان سال نشست شاعران و ادیبان معاصر در حمایت از میرحسین موسوی را برگزار کرد.

هیلا صدیقی پس از چند ماه سکوت و غیبت پس از انتخابات، در انجمن ادبی امیرکبیر پشت تریبون رفت و شعر کلاس درس خالی مانده از تو را در اعتراض به حوادث سال 2009 خواند و آن را به «یاران سبزش» تقدیم کرد.

او یک سال پس از انتخابات نیز شعر بابا و در همان سال شعر «سبز است دوباره» را اجرا کرد که بازخورد وسیعی در بین کاربران اینترنت و مردم داشت؛ و در رسانه‌های مختلف از جمله شبکه‌های ماهواره‌ای پخش شد و به زبان‌های مختلف ترجمه شد.

اواخر سال 2010 ماموران وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران به خانه پدری هیلا صدیقی رفتند. آنها اموال شخصی وی را ضبط کردند و بعد از آن به مدت یک ماه هر روز وی را برای بازجویی به وزارت اطلاعات بردند. حدود پنج ماه بعد، هیلا صدیقی برای اولین بار بازداشت شد و به زندان اوین برده شد. سپس با قید وثیقه آزاد شد. او 16 اوت 2011 در شعبه 26 دادگاه انقلاب اسلامی محاکمه و به چهار ماه حبس تعزیری به پنج سال تعلیقی محکوم شد.

هیلا صدیقی در سال 2012 میلادی برنده جایزه هلمن همت دیده بان حقوق بشر شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size