كری: اجرای توافق هسته‌ای جامع با ایران طی روزهای آینده آغاز می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه، 7 ژانویه اعلام کرد که اجرای توافق هسته‌ای با ایران در چند روز آینده آغاز می‌شود.
با اجرای توافق هسته برخی از تحریم ها علیه ایران لغو می شود.

به گزارش تلویزیون العربیه کری روز پنجشنبه در یک نشست کوتاه خبری در واشینگتن با اشاره به دستاوردهای دیپلماتیک ایالات متحده در سال 2015 بویژه در رابطه با توافق هسته ای با ایران گفت: «برای اجرای توافق جامع هسته ای با ایران به شکلی کامل، چند روز بیشتر زمان نمانده است».

وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا در این نشست تاکید کرد احتمال آن که «روز اجرای» توافق جامع هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران زودتر فرا برسد، بیش از احتمال به تاخیر افتادن آن است.

کری با اعلام این که پیشتر در روز پنجشنبه با همتای ایرانی خود به صورت تلفنی گفت‌وگو کرده است، گفت محمدجواد ظریف بر تمایل تهران به تکمیل تعهدات خود به منظور اجرایی شدن توافق وین، تاکید کرده است.

وزیر خارجه آمریکا افزود:«ظریف به او تاکید کرده که تهران به همه مفاد توافق نامه پایبند خواهد بود».

کری از انتقال مقداری از اورانیوم ذخیره شده ایران به روسیه که در 18 دسامبر صورت گرفت قدردانی کرد و آن را بخشی از توافق وین دانست.

ایران و گروه 1+5 متشکل از شش قدرت جهانی، در وین پایتخت اتریش به توافقی جامع بر سر پرونده برنامه هسته‌ای ایران دست یافتند، که در ازای اعمال محدودیت‌های گسترده بر فعالیت‌های اتمی ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه تهران به دلیل همین فعالیت‌ها، لغو خواهند شد.

طبق توافق انجام گرفته ایران باید برای اعلام «روز اجرای»، توافق گام‌های مثبتی را بردارد، از جمله آن که باید ذخایر اورانیوم غنی شده خود را تا سقف حدود 300 کیلوگرم اورانیوم با غنای زیر 4 درصد کاهش دهد. کاری که 18 دسامبر 2015 به اتمام رسید و وزیر خارجه آمریکا آن را تکمیل یکی از گام‌های اساسی که ایران متعهد به اجرای آن شده بود، دانست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید