اشرف پهلوی خواهر محمدرضا شاه پهلوی درگذشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع خبری روز جمعه 8 ژانویه 2016 از در گذشت اشرف پهلوی خواهر محمد رضا شاه پهلوی، خبر دادند.

شاهزاده رضا پهلوی فرزند محمد رضا شاه در صفحه رسمی خود در فیسبوک (The Official Site of Reza Pahlavi) نوشت:‌ « از درگذشت عمه عزیزم، شاهدخت اشرف پهلوی، بسیار متاثر و متالم شدم. خاطرات بسیاری از دوران کودکی تا به امروز از ایشان برایم به یادگار مانده است. به ویژه دل نگرانی هایش برای از دست رفتن جایگاه ایران پس از انقلاب اسلامی و نور امیدی که همیشه در قلبش برای آزادی و سربلندی ایران داشت.

ایشان با قلبی آکنده از مهر به وطن در راستای بهبود زندگی اجتماعی مردم و پیشبرد حقوق زنان، رفاه_اجتماعی و مبارزه با بیسوادی در ایران و در عرصه بین المللی تلاش های چشم گیری کرد.

وی تا آخرین لحظه های عمر خویش به ایران می اندیشید و با امید به آزادی وطن چشم از جهان فروبست. روانش شاد و خاطر چهره مهربانش برایم همیشه ماندگار می ماند..»

اشرف پهلوی که خواهر دوقلوی محمدرضا شاه بود به عنوان یکی از زنان با نفوذ دوران حکومت وی به شمار می رفت.

اغلب ایرانیان در باره شخصیت قوی و کاریزماتیکی وی متفق القول هستند.اما در باره تاثیر مثبت یا منفی وی بر رویدادهای و اوضاع داخلی ایران اختلاف نظرهایی وجود دارد.

برخی ایرانیان از تاثیر مثبت وی حکایت می کنند. گفته می شود که احداث سازمان خدمات بهداشتی و درمانی از خدمات وی بوده است و شخصا از پرورشگاه ها و بیمارستان ها بازدید می کرد. همچنین کانون اصلاح و تربیت کودکان ونوجوانان واقع در شهر زیبا غرب تهران که محل نگهداری کودکان و نو جوانان بزهکار بود بدستور ایشان ساخته شد درامد حاصل از بلیط های بخت آزمائی که هر هفته برگذار می شد کلا در اختیار سازمان بهزیستی کشور قرار می گرفت و مخارج حدود 34 پرورشگاه در سراسر ایران بعهده این سازمان بود.

اما برخی دیگر او را به عنوان یکی از عوامل ایجاد نارضایتی از رژیم شاه تلقی می کنند و می گویند او با دخالت های خود در دستگاه حکومت شاه باعث گسترش نارضایتی ها و اعتراض ها علیه شاه در دهه هفتاد دامن زد.

اشرف پهلوی روز چهارم آبان 1298 هجری شمسی متولد شد. وی پس از سال ها زندگی در تبعید در سن 96 سالگی در مونت کارلو درگذشت.

اشرف پهلوی نخستین نماینده زن ایران در سازمان ملل متحد و کمیسیون حقوق بشر بود. او در اولین کنفرانس جهانی زن نیز ریاست آن را عهده دار بود. به دنبال سرنگونی نظام شاهنشاهی در ایران در سال 1979 او مانند بسیاری از نزدیکان نظام شاه به آمریکا رفت.

اشرف پهلوی مادر ژنرال شهریار شفیق یکی از افسران برجسته نیروی دریایی ارتش ایران است که یک سال پس از انقلاب به ضرب گلوله افراد ناشناس در پاریس کشته شد. گفته می شود عماد مغنیه یکی از عناصر تروریستی حزب الله لبنان که از سوی جمهوری اسلامی حمایت می شد در ترور شهریار شفیق دست داشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size