ظریف:حمله به کنسولگری و سفارت سعودی به هیچ وجه قابل قبول نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران روز چهارشنبه 6 ژانویه 2016 در نخستین واکنش خود، نسبت به حمله تعدادی از تندروها به سفارت سعودی به شدت انتقاد کرده است.

وزیر خارجه ایران با اشاره به تنش های اخیر میان سعودی و ایران، گفت :«اتفاقاتی که شنبه شب در تهران و مشهد افتاد به هیچ وجه قابل قبول نیست».

ظریف افزود: «بعد از واقعه تاسف باری که شنبه شب اتفاق افتاد که حتما جمهوری اسلامی ایران با تمام افرادی که در این حوزه کوتاهی و یا قانون شکنی کردند برخورد جدی خواهد کرد، تمام اقدامات لازم برای حمایت از مقرهای دیپلماتیک و از جمله کارمندان سفارت سعودی در ایران و کنسولگری سعودی در مشهد نیز انجام شد».

وزیر امور خارجه ایران اظهار داشت: « دولت جمهوری اسلامی ایران خودش را هم به لحاظ شرعی و هم به لحاظ قانونی موظف می داند از مهمانی که به عنوان دیپلمات کشورهای خارجی در ایران حضور دارند، حفاظت و حراست کند».

ظریف تصریح کرد:«ایران به دنبال آرامش است، سیاست ما سیاست همکاری و همراهی با همه همسایگان است، همواره خواهان آرامش و همکاری با همسایگان خود بودیم، برای جهان عرب به عنوان جز مهمی از جهان اسلام احترام ویژه قائل هستیم و مایلیم ارتباطات مثبت و سازنده ای را که با جهان عرب داشتیم، ادامه دهیم».

به گزارش خبرگزاری ایرنا، وزیر خارجه ایران در این کنفرانس مشترک که با همتای عراقی خود ابراهیم جعفری برگزار کرد، افزود:« امروز همه ما نیاز داریم در برابر خطر افراط، تروریسم، فرقه گرایی و ترویج طایفه گری متحد باشیم و همه را دعوت می کنم به این که اقداماتی را ادامه ندهند که به این خطرات بیش از پیش دامن بزند. این اقدامات برای همه خطرناک است و یقینا دامنگیر کسانی که به این آتش دامن زده اند، خواهد شد».

ظریف گفت:« امیدوارم همه در این منطقه با فهم و درک مشترک، خطر مشترک را درک کنند و با این خطر به شکل مشترک برخورد کنیم، از تنش افزایی، تنش آفرینی و تشنج گرایی که متاسفانه در سالهای گذشته روش برخی در این منطقه بوده خودداری کنند و تا دیر نشده این روش را خاتمه دهند».

انتقاد ظریف و روحانی و برخی دیگر از مسئولان ایرانی از حمله تندروها به سفارت ایران در حالی بیان می شود که آیت الله خامنئی رهبر ایران که همه قدرت را در دست دارد در برابر این حادثه (حمله به سفارت سعودی) هیچگونه انتقادی یا واکنشی نشان نداده است. برخی تحلیل ها در رسانه های مخالفان سکوت خامنه ای را دلیل چراغ سبز وی برای حمله تندروها به سفارتخانه سعودی قلمداد کردند.

وزیر خارجه ایران در رابطه با ادامه گفت وگوها برای توافق هسته ای میان ایران و غرب وگفت و گوهای تلفنی خود با جان کری که توسط رسانه ها منتشر شده است، گفت:«ما به روز اجرای برجام بسیار نزدیک شدیم و شاید چند روز آینده به حول و قوه الهی به زمان اجرای برجام برسیم. بیشترین نقش را در اجرای برجام ایران و ایالات متحده آمریکا ایفا می کنند».

وی افزود:« در روزهای گذشته بین من و آقای کری و همچنین بین آقای صالحی و همتای آمریکایی ایشان آقای مونیز تماس های تلفنی و ایمیلی زیادی شده است و هرچه به روز اجرا نزدیک می شویم آخرین هماهنگی ها را انجام می دهیم».

وی ادامه داد:« در روزهای آینده هم همکاران من و گروه 1+5 در اروپا برای نهایی کردن موضوعات جلساتی خواهند داشت که این تلاش ها باید توسط بنده، آقای کری و خانم موگرینی هماهنگ شود».

وزیر خارجه ایران تاکید کرد: «در تماسی که با خانم موگرینی هم داشتیم درباره وضعیت منطقه و درباره اجرای برجام به طور مفصل صحبت کردیم. اصل صحبت های من و آقای کری در روزهای گذشته اجرای برجام و نحوه رسیدن به روز اجرا بود».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size