جزئیات حمله به سفارت و کنسولگری سعودی در ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

اسامه نقلی رئیس روابط عمومی وزارت امور خارجه سعودی، در کنفرانسی خبری که شامگاه یکشنبه ۳ آذرماه در ریاض برگزار کرد، جزئیات حمله به سفارت سعودی در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد را بیان کرد.

نقلی گفت که از صبح شنبه، کارکنان سفارت سعودی در تهران، طی چندین تماس تلفنی، تهدید به قتل شدند.

نقلی افزود: «ساعت ۲۰: ۲ ظهر، حضور تجمع کنندگان در مقابل سفارت آغاز شد. کاردار سفارت فورا با وزارت امور خارجه ایران تماس گرفت و مقام‌های ایرانی را در جریان این تحرکات قرار داد. او درخواست افزایش اقدام‌های امنیتی را به منظور حمایت از سفارت کرد اما هیچ همکاری در این زمینه نیافت...، حدود سال ۳۰: ۹ شب، جمع دیگری در مقابل سفارتخانه حضور یافت. آن‌ها اقدام به پرتاب ککتل مولوتوف و سنگ به سمت سفارتخانه کردند».

رئیس روابط عمومی وزارت امور خارجه سعودی ادامه داد: «حدود ساعت ۲ بامداد یکشنبه، مشاهده شد که جمع جدیدی جایگزین جمع نخستی شد که در مقابل سفارت سعودی حضور داشت. گروه دوم اقدام به حمله به سفارت و به آتش کشیدن بخشی از ساختمان کرد.. حدود ساعت دو نیم بامداد به وقت تهران، تجمع کنندگان به ساختمان سفارت حمله کردند. کاردار سفارت بار دیگر با وزارت امور خارجه ایران تماس گرفت اما هیچ پاسخگویی از آن‌ها نیافت.. معاون کاردار تلاش کرد از حمایتی برای بازدید از ساختمان سفارت برخوردار شود، اما تا بعد از ظهر یکشنبه نیروی محافظ در اختیارش قرار نگرفت. او مشاهده کرد که خرابی‌هایی در ساختمان به وجود آمده و محتوایاتش تحریب شده است. همچنین برخی تجهیزات و اثاثیه از ساختمان به سرقت برده شده است».

نقلی افزود که حدود ساعت ۳۰: ۳ بامداد یکشنبه، برق منطقه‌ای که در آن خانه‌های مسکونی کارمندان سفارت سعودی در تهران حضور دارند، به مدت یک ساعت قطع شد.

درباره حمله به کنسولگری در مشهد، نقلی گفت که ساعت ۱۱ صبح شنبه، یک خودروی تاکسی به طور مستقیم به در مانع امنیتی کنسولگری برخورد کرد؛ این خودرو سعی داشت از در اصلی کنسولگری عبور کند که نیروهای امنیتی هم مانعش نشدند.

او افزود: «حدود ساعت ۳۰: ۴ شامگاه شنبه، حدود دو هزار تن در مقابل کنسولگری تجمع کردند. آن‌ها اقدام به پرتاب سنگ و ککتل مولوتوف به سمت ساختمان کنسولگری کردند، اقدامی که باعث شکستن برخی از شیشه‌های خارجی ساختمان شد. این مجموعه تلاش کرد وارد ساختمان شود اما موفق نشد. نیروهای امنیتی ایرانی هیچ اقدامی برای جلوگیری از این اعمال مجرمانه یا بازداشت عاملان آن نکردند».

نقلی خاطرنشان کرد این نخستین بار نیست که نمایندگی‌های سعودی در تهران و مشهد، هدف چنین تجاوزهایی قرار می‌گیرند، بلکه در سال‌های پیش هم چنین حملاتی روبروی دیدگان دولت ایران صورت گرفته اما هیچ اقدامی برای حمایت از امنیت و سلامت نمایندگی‌های سعودی و کارکنان آن یا تسلیم عاملان حملات به دستگاه قضایی، صورت نگرفت.

او افزود، که پس از این تجاوز‌ها، سعودی چند اقدام انجام داد که احضار سفیر ایران در سعودی و اعتراض شدید اللحن به او، از جمله ایران بود. او افزود که سعودی نظام ایران را مسئول تمام این تجاوز‌ها می‌داند.

همچنین پادشاهی عربی سعودی، شورای امنیت سازمان ملل متحد، شورای همکاری خلیج، اتحادیه عرب و سازمان همکاری‌های اسلامی را در جریان این تجاوز‌ها قرار داد و از شورای امنیت خواست امنیت هیئت‌های دیپلماتیک و منتسبان به آن را بر پایه قوانین بین المللی تضمین کند.

نقلی گفت که زنان و کودکان از خانواده‌های اعضای هیأت دیپلماتیک سعودی در ایران که شمار آن‌ها به ۴۷ تن می‌رسد، از ایران خارج شدند؛ آن‌ها قرار بود سوار پرواز ساعت ۲۰: ۷ شب هواپیمایی امارات شوند، اما مقام‌های ایرانی جلوی سفر آن‌ها را با این پرواز گرفتند و سرانجام ساعت ۱۰ شب به وقت محلی تهران موفق به ترک تهران شدند. او خاطرنشان کرد که حال همه اعضای هیأت دیپلماتیک سعودی در تهران و مشهد خوب است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size