محکومیت منطقه‌ای و بین المللی حمله به سفارت سعودی در ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شورای همکاری خلیج، حمله به سفارت پادشاهی عربی سعودی در تهران و کنسلوگری‌اش در مشهد را محکوم کرد و مقام‌های ایرانی را مسئول کامل این «اقدام‌های تروریستی» دانست. این در حالی است که امارات متحده عربی، سفیر ایران در ابو ظبی را احضار کرده و اعتراض نامه‌ای به آنچه دخالت تهران در امور سعودی و تجاوز به سفارت خانه این کشور نامید، تسلیم او کرد.

به گزارش العربیه، شورای همکاری خلیج، بر ناتوانی ایران در جلوگیری از تجاوز به نمایندگی‌های دیپلماتیک در خاک خود برپایه توافقنامه ۱۹۶۱ وین و قانون بین المللی، تاکید کرد و آن را خلل بزرگی در تعهدهای ایران دانست.

عبد اللطیف الزیانی دبیرکل شورای همکاری خلیج، در بیانیه‌ای، مواضع ستیزه جویانه مقام‌های ایرانی را در خصوص اجرای احکام اعدام شرعی صادره در حق تروریست‌ها، محکوم کرد و آن را دخالت آشکار در امور داخلی پادشاهی عربی سعودی دانست.

الزیانی گفت که این مواضع، مشوق حمله به نمایندگی‌های دیپلماتیک سعودی بود.

او تاکید کرد که کشورهای شورای همکاری، به صورت متحد در کنار سعودی در محکومیت این اعمال تروریستی علیه نمایندگی‌های دیپلماتیک در ایران می‌ایستند و مقام‌های ایرانی را مسئول کامل آن‌ها می‌دانند.

او همچنین تاکید کرد که کشورهای شورای همکاری، حمایت خود را از اقدام‌های سعودی در جنگ با تروریسم با تمام صورت‌هایش و پی گرد تمام عاملان اعمال تروریستی و فتنه انگیزان و قرار دادنشان در اختیار دستگاه قضایی عادل، حمایت می‌کند.

از سویی امارات متحده عربی، با احضار سفیر ایران، نسبت به تجاوزهای صورت گرفته به سفارت و کنسولگری سعودی در ایران، اعتراض و آن را محکوم کرد.

کویت هم حمله به سفارت و کنسولگری سعودی در ایران را محکوم و بر حمایت خود از تمام اقدام‌های سعودی در حمایت از امنیت و ثباتش، تاکید کرد.

اردن هم به شدت حمله به ساختمان سفارتخانه سعودی در تهران را محکوم کرد و آن را نقض آشکار قانون بین المللی و توافقنامه ژنو در خصوص حمایت از نمایندگی‌های دیپلماتیک و احترام به آن‌ها دانست.

محمد المومنی وزیر اطلاع رسانی و سخنگوی رسمی دولت اردن، بر همبستگی کشور خود با سعودی و ایستادن در کنار آن در مقابله با تندروی و تروریسم تاکید کرد. او همچنین دخالت‌های ایران در امور سعودی و افزایش آن پس از اجرای احکام قضایی در حق محکومان و شهروندان سعودی، محکوم کرد.

المومنی همچنین بر حرمت نمایندگی‌های دیپلماتیک، ضرورت احترام به آن‌ها و فراهم کردن امنیت آن‌ها بر پایه قانون بین المللی و توافقنامه ژنو، تاکید کرد.

وزارت امور خارجه بحرین نیز حمله به نمایندگی‌های دیپلماتیک سعودی را در ایران محکوم و آن را اعمالی آشوبگرانه و ناقض قوانین بین المللی دانست.

هیئت علمای عظام پاکستان نیز با محکومیت اظهارات روحانیون ایران درباره سعودی، آن را ستیزه جویانه توصیف کرد.

تظاهر کنندگانی در تهران شامگاه شنبه ۲ ژانویه با حمله به ساختمان سفارت سعودی در تهران، اقدام به پرتاب ککتل مولوتوف به سمت آن، ورود به اتاق‌های سفارتخانه و تخریب آن کرده بودند. پیش از آن کنسولگری سعودی در مشهد هدف حمله‌ای مشابه قرار گرفته بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید