ایران.. تاریخی از حمله به نمایندگی‌های دیپلماتیک خارجی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حمله به سفارت سعودی در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد، یادآور تاریخی سرشار از حمله به نمایندگی‌های دیپلماتیک در ایران بود که از سال ۱۹۷۹ با حمله به سفارت ایالات متحده آمریکا در تهران آغاز شد.

تمام این حملات نقض صریح معاهده وین و قوانین بین المللی است که بر ضرورت حمایت از نمایندگی‌های دیپلماتیک از سوی کشورهای میزبان تاکید دارد.

سوم نوامبر ۱۹۷۹، دانشجویان انقلابی ایرانی با حمله به سفارت آمریکا در تهران و اشغال آن، ۵۳ دیپلمات را به گروگان گرفتند. این گروگان گیری ۴۴۴ روز طول کشید که طی آن بار‌ها آمریکا سعی کرد از راه نظامی، دیپلمات‌های خود را آزاد کند اما موفق نشد. راه حل مذاکره بود که سرانجام این مذاکرات با موافقت آمریکا به تسلیم ۵۰ تن شمش طلا به گروگان گیران و بازگرداندن ۵۰ تن دیگر که در خزانه آمریکا بلوکه شده بودند، به نتیجه رسید.

۲۰ ژانویه ۱۹۸۱، تنها دقایقی پس از آنکه رونالد ریگان به عنوان رئیس جمهوری آمریکا در واشینگتن قسم یاد کرد، هواپیمای حامل گروگان‌های آمریکایی، فرودگاه مهرآباد تهران را به مقصد کشورشان از راه الجزایر ترک کرد؛ کشوری که در آن توافقنامه آزادی آن‌ها امضا شد.

این حادثه آغاز روابط پر تنش میان واشینگتن و تهران بود که پیامدهای آن تا کنون ادامه دارد؛ به ویژه اینکه محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری ایران متهم شد که یکی از دانشجواین حمله کننده به سفارت آمریکا بود؛ اتهامی که او آن را رد کرد.

این حادثه شاید مشهور‌ترین حادثه حمله به یک نمایندگی دیپلماتیک در ایران باشد، اما تنها حادثه نییست. در چهار دهه گذشته، حملات متعددی به شماری از نمایندگی‌های دیپلماتیک خارجی در ایران به ثبت رسید.

در سال ۱۹۸۷، برای اولین بار به سفارت سعودی در تهران حمله شد. در‌‌ همان سال سفارت کویت در تهران هدف حمله قرار گرفت. در سال ۱۹۸۸ به سفارت روسیه در تهران حمله شد. یک دیپلمات کویتی در سال ۲۰۰۷ در تهران هدف حمله و ضرب و جرح قرار گرفت. سفارت پاکستان در تهران سال ۲۰۰۹ هدف حمله قرار گرفت. در سال ۲۰۱۱ به سفارت بریتانیا در تهران حمله شد. در سال ۲۰۱۱ برای نخستین بار به کنسولگری سعودی در مشهد حمله شد. سرانجام سال ۲۰۱۶ هم سفارت سعودی در تهران و هم کنسولگری‌اش در مشهد، مورد حمله قرار گرفتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید