.
.
.

دبیر حقوق بشرقوه قضاییه ایران: اعدام‌‌ها مانع از ارتکاب جرم نشده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمدجواد لاریجانی٬ دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران می گوید که «ریاست قوه قضائیه به این نتیجه رسیده که به اندازه اعدام‌ها از جرایم جلوگیری نمی‌شود».

لاریجانی این مطلب را در سومین هم‌اندیشی سالانه دانش‌آموختگان و دانشجویان ایرانی خارج از کشور در دانشکده انرژی دانشگاه صنعتی شریف تهران اعلام کرده است.

به گزارش رسانه ها، وی افزوده «93 درصد اعدام‌ها مربوط به مواد مخدر است و به اندازه اعدام‌ها از جرایم جلوگیری نمی‌شود و بنابراین جای بازنگری دارد».

لاریجانی افزوده است: «مجازات اعدام در قوانین ما یکی از تعزیرات است، یعنی قوانینی که بر اساس مصلحت آن را وضع کردیم و مقداری از آن هم مربوط به حدود قصاص است».

لازم به یادآوری است که ایران نسبت به جمعیت خود بالاترین شمار اعدام را در جهان به خود اختصاص داده است. این کشور از سوی همه نهادهای حقوق بشری و فعالان بهبود حقوق بشر مورد انتقاد قرار داشته و دارد.

در بهار سال گذشته نیز غلامحسین محسنی اژه‌ای٬ سخنگوی قوه قضائیه از آمار بالای اعدام قاچاقچیان مواد مخدر اظهار تاسف کرده و خواستار تجدید‌نظر در نحوه صدور حکم در این زمینه شده بود.

اژه‌ای گفته بود قوانین برخورد با قاچاقچیان مواد مخدر باید به گونه‌ای تغییر کند که سرنخ‌های عمده قاچاق این مواد به اشد مجازات رسیده و در بقیه موارد تجدید‌نظر صورت بگیرد.

آمار بالای اعدام‌ها در جمهوری اسلامی با انتقاد و اعتراض گسترده نهاد‌های بین‌المللی مواجه شده است.

اجرای احکام قصاص در کنار اعدام های مخالفان سیاسی و مذهبی هم یکی دیگر از این موارد در ایران است که مقام‌های قضایی این حکم را «الهی» دانسته و به اجرای آن افتخار می‌کنند.

محمد جواد لاریجانی در کنار علی لاریجانی رئیس مجلس و صادق لاریجانی رئیس قوه قضاییه دو برادر دیگرش مسئولیت ستاد حقوق بشر قوه قضاییه جمهوری اسلامی را به عهده دارد.