.
.
.

12 هزار ثبت‌نام کننده.. برای رقابت‌های پارلمانی در ایران رکورد را شکست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رسانه‌های رسمی ایران شنبه 26 دسامبر گزارش دادند که بیش از 12 هزار تن برای نامزدی در انتخابات مجلس شورای اسلامی که قرار است فوریه سال آینده برگزار شود، ثبت‌نام کردند. این یک رکورد از زمان پیروزی انقلاب ایران در سال 1979 است.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران امیدوار است که در دور آینده، اکثریت پارلمان به دست جریان «اعتدال» بیفتد. شعار روحانی در تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، «اعتدال» بود. اکثریت پارلمان کنونی، در دست اصولگرایان است.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، شامگاه جمعه 25 دسامبر با پایان مهلت ثبت‌نام نامزدها برای دست‌یابی به 290 کرسی مجلس شورای اسلامی، شمار ثبت‌نام کنندگان، 70 درصد بیش از انتخابات پارلمانی گذشته در سال 2012 بود.

زنان 11 درصد ثبت‌نام کنندگان برای نامزدی مجلس را تشکیل می‌دهند که 8 درصد بیش از انتخابات پیشین است. همچنین شمار ثبت‌نام کنندگان زیر 50 سال، از 67 درصد، به 73 درصد افزایش پیدا کرده است.

در هر حال پس از بررسی صلاحیت‌ها توسط شورای نگهبان و رد صلاحیت بخشی از آن‌ها، شمار نامزدها کاهش خواهد یافت. قرار است فهرست نهایی نامزدها روز 9 فوریه منتشر شود.

انتخابات مجلس شورای اسلامی ایران قرار است همزمان با انتخابات مجلس خبرگان رهبری برگزار شود. برای نامزدی در این دوره از انتخابات مجلس خبرگان، 800 تن ثبت نام کرده‌اند. این مجلس 88 عضو دارد. شمار ثبت‌نام کنندگان برای نامزدی در انتخابات مجلس خبرگان امسال نیز رکورد شکسته است. قرار است فهرست نهایی نامزدهای این مجلس پس از بررسی صلاحیت‌ها از سوی شورای نگهبان، دهم فوریه منتشر شود.

حسن روحانی بخش نخست دوره ریاست جمهوری خود را که در سال 2013 آغاز شد، به مذاکرات هسته‌ای اختصاص داد که حاصل آن، توافق اتمی با گروه 1+5 (امریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان) بود.

برپایه این توافق، در مقابل محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این برنامه، لغو خواهد شد.

روحانی در پی آن است که بخش دوم دوره ریاست جمهوری خود را به اصلاحات اقتصادی و اجتماعی اختصاص دهد، از این رو امیدوار است پارلمان جدید، یاری‌گر او در این برنامه باشد.