.
.
.

هشدار مصباح یزدی نسبت به رفراندوم برای «کنار گذاشتن ولی فقیه»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد تقی مصباح یزدی روحانی تندروی ایرانی می‌گوید که عده‌ای به دنبال رفراندوم برای کنار گذاشتن ولی فقیه هستند.

در قانون اساسی ایران، به رهبر این کشور «ولی فقیه» گفته می‌شود. در حقیقت «ولایت فقیه» برگرفته از نظریه روح‌الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در این باره است.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، مصباح یزدی رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی شنبه 26 دسامبر در دیدار با هادیان سیاسی سپاه پاسداران از سراسر کشور گفت: «خداوند متعال وعده داده است که اسلام را به عنوان دین حق، بر روی زمین بگستراند؛ هر چند کسانی باشند که از آن اکراه داشته باشند.»

مصباح افزود: «امروز نظام اسلامی برپا شده است و قانون اساسی نیز بر اساس اسلام و ولایت‌فقیه نوشته شده است؛ حال نوبت ماست که قدر این نعمت را دانسته و امتحان خود را پس بدهیم؛ و اولین شرط امتحان این است که بدانیم چه کسی، چرا و چگونه می‌خواهد آن را از ما بگیرد؛ و چگونه باید از این میراث محافظت کنیم؟»

مصباح یزدی ادامه داد: «دشمن قصد دارد ‌ابتدا با تضعیف ولایت‌فقیه و شخص ولی‌فقیه زمینه را فراهم کند و کار بعدی آن‌ها زمینه‌سازی برای حذف ولایت‌فقیه با رفراندوم است؛ لذا راهکارهایی هم برای تضعیف ارائه داده‌اند!»

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی خمینی، ادامه داد: «حتی افرادی در داخل به دنبال این هستند که از طریق قانونی و با عنوان نمایندگان خبرگان رهبری، زمینه رفراندومی برای کنار گذاشتن ولی‌فقیه را آماده کنند؛ البته باید توجه داشت کسانی که زمینه رفراندوم را فراهم می‌کنند، برای بعد از آن هم برنامه‌ریزی کرده‌اند؛ لذا توجه داشته باشیم که خطر امروز خطر نظامی نیست، خطر فرهنگی و فکری است.»

مصباح یزدی در گفته‌هایش مشخص نکرده منظورش چه کسانی هستند. او اما در سال‌های اخیر از سرسخت‌ترین دشمنان اصلاح طلبان ایران و پس از آن‌ها، جریانی که به «اعتدال» شهرت دارد بود. او همواره بر ضرورت به‌کار گیری «خشونت» علیه مخالفان، تاکید دارد.