.
.
.

10 درصد روحانیان ایران در استخدام دستگاه های اجرایی هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رئیس مرکز خدمات حوزه‌های علمیه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده که 10 درصد روحانیان این کشور در دستگاه‌های اجرایی و ارگان‌های دولتی استخدام هستند و از مزایای کارمندی بهره می‌‌برند.

به گزارش ایرنا حجت‌الاسلام والمسلمین سید حسن ربانی روز سه شنبه 22 دسامبر در نشستی با مدیران شهرستان کاشان اظهار داشت:« مابقی روحانیان به تحصیل و تبلیغ اشتغال دارند و درآمد آنها تنها شهریه از مراجع است».

وی افزود: مجموع درآمد طلبه ای که درس خارج می خواند حدود 500 هزار تومان می‌شود و این بخش از طلاب هستند که مورد حمایت مرکز خدمات قرار می‌گیرند.

وی با اعلام خطر نسبت گسترش تسنن که در سخنان خود از آن به عنوان فرقه انحرافی نامبرده و تاکید بر بسیج برای مواجهه با آن خاطرنشان کرد: «دستگاه هایی که با مرکز خدمات همکاری می کنند در واقع به طلاب و روحانیانی خدمت می کنند که در امنیت جامعه نقش دارند».

این درحالی است که بالاترین مقام این کشور همواره یک روحانی بوده و تا کنون چهار تن از روسای جمهور این کشور و همه روسای قوه قضائیه و بسیاری از روسای قوه مقننه و نیز بسیاری از وزرای اطلاعات و کشور از میان روحانیون تعیین شده اند.

رئیس مرکز خدمات حوزه های علمیه جمهوری اسلامی ایران مدعی شد که «زهد در دنیا و دوری از تشریفات» را از ویژگی های مهم طلبگی است و افزود: «اما حداقل زندگی طلبگی باید تامین شود».

براساس این گزارش وی استقلال کشور ایران را در گرو هویت دینی خود دانست و افزود ایمان مردم بود که موجب شد مردم در جنگ تحمیلی (اصطلاحی که رهبران ایران به جنگ میان ایران و عراق می گویند) از تمامیت ارضی ایران اسلامی دفاع کنند.

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که کارشناسان ایران بر این باروند که بسیاری از آحاد جامعه ایران پس از سی سال و اندی از حاکمیت دستگاه مذهبی از دین روی گردان شده‌اند و روحانیون را به احتکار قدرت در کشور ایران علیرغم تنوع قومی و مذهبی آن می‌دانند.

بنا به اظهار این مقام روحانی، مرکز خدمات حوزه‌های علمیه جمهوری اسلامی به فرمان آیت الله خامنه‌ای که در منصب ولی فقیه بالاترین مقام ایران است تاسیس شده، و در این باره تصریح کرد: «رهبر معظم انقلاب در سال 70 دستور تاسیس مرکز خدمات را صادر نمودند تا حداقل های حقوق روحانیان تامین شود».

رئیس مرکز خدمات حوزوی در این جلسه افزود: «تبلیغ و ترویج علوم دینی (مذهب تشیع) از مسائلی است که نیاز است حوزه های علمیه به آن بپردازند».

با توجه به اینکه دولت کنونی ایران خود را پاسدار مذهب تشیع می‌داند مذاهب دیگر اسلامی و همچنین دیگر اقلیت‌های دینی در این کشور نسبت به آنچه که تبعیض و سرکوب دینی و مذهبی می‌نامند اعتراض دارند.