.
.
.

پنج مقام اطلاعاتی تا کنون نامزد مجلس خبرگان ایران شده اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تا آخرین روز از ثبت نام داوطلبان برای نامزدی در انتخابات مجلس خبرگان رهبری جمهوری اسلامی ایران 5 وزیر و مقام سابق و فعلی امنیتی کاندیدای مجلس خبرگان شده اند.

و امروز چهارشنبه 23 دسامبر پنجمین روز از ثبت نام برای کاندیداتوری مجلس شورای ایران ادامه یافت که تا روز جمعه جریان خواهد داشت.

به گفته رئیس ستاد انتخابات وزارت کشور ایران، تا ساعت چهار بعد از ظهر روز سه ‌شنبه در ایران، 3910 داوطلب در مجلس و 474 داوطلب در خبرگان رهبری ثبت‌نام کرده‌اند.

محمد حسین مقیمی همچنین خبر داد که شش زن و 469 مرد به عنوان کاندیدای مجلس خبرگان ثبت‌نام کرده‌اند و 286 نفر از داوطلبان انتخابات مجلس، زن و سه هزار و 69 نفر نیز مرد هستند.

به گزارش رسانه های ایرانی، تاکنون پنج وزیر اطلاعات و مقام ارشد امنیتی سابق و فعلی در دولت‌های مختلف٬ نامزد انتخابات مجلس خبرگان رهبری شدند.

به گزارش سایت دیگربان، محمد محمدی ری‌ شهری٬ علی فلاحیان٬ قربانعلی دری نجف‌آبادی٬ مصطفی پورمحمدی و محمود علوی از جمله مقام‌های ارشد اطلاعاتی و امنیتی شرکت کننده در انتخابات مجلس خبرگان رهبری ایران هستند.

بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران «اجتهاد» یکی از شروط اصلی تصدی وزارت اطلاعات و ورود به مجلس خبرگان رهبری در این کشور است.

به گزارش رسانه‌های مخالف رژیم جمهوری اسلامی، در دوران تصدی این افراد بر وزارت اطلاعات٬ برخی از فعالان سیاسی٬ مدنی و ادبی کشته شده‌ و ده‌ها نفر دیگر بازداشت و زندانی شده‌اند. بسیاری از این اقدامات با دستور مستقیم وزرای اطلاعات و براساس اجتهاد آن‌ها صادر و به اجرا گذاشته شده بود.

در همین راستا العربیه روز سه شنبه 22 دسامبر گزارش داد که حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در دیدار با مدیران، مشاوران و کارکنان وزارت اطلاعات این کشور، گفت که این وزارتخانه باید در مساله تعیین صلاحیت‌های نامزدهای انتخابات، کاملا بی طرف عمل کند.