.
.
.

انتقاد نمایندگان آمریکا از نامه کری به ظریف درباره قانون محدودیت ویزا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بیش از 20 عضو مجلس نمایندگان آمریکا ضمن به نامه جان کری وزیر امور خارجه این کشور به همتای ایرانی‌اش محمد جواد ظریف که در آن تضمین داده که قانون محدودیت ویزای آمریکا به اقتصاد ایران ضربه نخواهد زد، اعتراض کردند.

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان از حزب جمهوری از جان کری به دلیل نامه‌نگاری با وزیر خارجه ایران و دادن تضمین به وی درباره قانون محدودیت سفر به آمریکا انتقاد کرد.

به گزارش صدای آمریکا، اد رویس در این باره گفت که کاخ سفید به جای تلاش برای جلب رضایت ایران، باید این کشور را در قبال آزمایش‌های موشکی، حمایت مستمر از تروریسم و حبس غیرقانونی شهروندان آمریکایی وادار به پاسخگویی کند.

جان کری وزیر خارجه آمریکا سه روز پیش در نامه‌ای به محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران اطمینان داده بود که دولت آمریکا اجازه نخواهد داد قانون مربوط به محدودیت سفر به کشورهای حامی تروریسم شامل سوریه، ایران، عراق و سودان موجب اخلال در فعالیت‌های اقتصادی ایران شود.

به نوشته آقای کری، دولت آمریکا ابزاری در اختیار دارد که می‌تواند بازرگانان و مدیران شرکت‌ها را از این محدودیت صدور ویزا مستثنی کند.

براساس همین گزارش، کوین مک کارتی، رهبر اکثریت جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا نیز از نامه جان کری به ظریف انتقاد کرد و طی بیانیه ای گفت که دولت آمریکا به جای تضعیف اهداف کنگره در خصوص معافیت ویزا، بهتر است به آزمایش‌های موشکی ایران که نقض مکرر قطعنامه‌های شورای امنیت است، رسیدگی کند.

تصویب قانون محدودیت سفر که به تازگی توسط کنگره آمریکا به تصویب رسید محدودیت‌هایی را برای برنامه "ویزا ویور" یا شهروندان کشورهایی که برای ورود به آمریکا از داشتن ویزا معاف بودند، تصویب شده است. بر اساس این قانون، شهروندان 38 کشور که برای سفر به آمریکا از تشریفات و موانع عمومی دریافت ویزا معاف هستند، در صورتی که در 5 سال گذشته به کشورهای ایران، سوریه، عراق و سودان سفر کرده اند، برای سفر به آمریکا باید درخواست ویزا دهند.

بر این اساس شهروندان غیرآمریکایی با روند سخت تری را در مقایسه با گذشته برای سفر به آمریکا روبرو خواهند کرد.