فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • مسئولان ایرانی: تهران تصمیم به یکسان سازی موضع خود با مسکو درباره سوریه گرفته است

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  مسئولان ایرانی می‌گویند که تهران تصمیم گرفته است موضع خود را با روسیه در مسیر دست یابی به راه‌حلی سیاسی برای بحران سوریه و پایان جنگ داخلی در این کشور، متحد کند؛ مساله‌ای که می‌تواند نشان از کاهش مخالفت ایران با کنار رفتن بشار اسد از قدرت باشد.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، شماری از دیپلمات‌های ایرانی گفته‌اند، روسیه با وجود موضع علنی قاطع‌اش در حمایت از اسد، اما اخیرا به کشورهای غربی گفته است مخالفتی با کنار رفتن بشار اسد از قدرت در چارچوب روند سیاسی ندارد.

  یک مسئول بلندپایه ایرانی در این زمینه به خبرگزاری رویترز گفته است: «با وجود اطلاع ایران از گفت‌وگوهای جاری، اما تهران در دیدار ماه گذشته ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری با علی خامنه‌ای رهبر ایران، تصمیم به متحد کردن موضع خود در بحران سوریه گرفته است.»

  ایران همچون روسیه به صورت علنی با کناره گیری اسد از قدرت مخالفت می‌کند.

  یک مسئول بلندپایه ایرانی که خواسته نامش فاش نشود، به خبرگزاری رویترز گفته است: «توافق شد که ایران و روسیه موضعی واحد داشته باشد که به سود تهران، مسکو و دمشق خواهد بود. ایران باور دارد که مردم سوریه باید سرنوشت خود را تعیین کنند اما ابتدا باید آرامش به این کشور باز گردد.»

  یک مسئول ایرانی دیگر گفته است: «ایران و روسیه بر سر سوریه و آینده بشار اسد، نظری واحد دارند. دیدار پوتین با خامنه‌ای موفقیت آمیز بود و دو طف درباره اسد هم نظر هستند.»

  ایران در جنگ‌های داخلی سوریه، از نظام اسد حمایت می‌کند. برپایه گزارش‌های غربی، اخیرا ایران شمار نیروهای نظامی خود را در سوریه افزایش داده است. اگر چه تهران می‌گوید که حضور نیروهایش در سوریه در چارچوب ماموریت مستشاری است، اما افزایش شمار کشته شدگان ایرانی در جنگ، مساله دیگری را نشان می‌دهد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران