.
.
.

روسیه: برای تحویل اس-300 ایران شکایت خود را از دادگاه بین‌المللی پس بگیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دیمیتری راگوزین، معاون نخست وزیر روسیه، روز جمعه، 18 دسامبر اعلام داشت که روسیه نخستین محموله سامانه دفاع موشکی اس-300 را طبق قرارداد جدید خود با تهران در آینده‌ای نزدیک تحویل ایران خواهد داد، اما پیش از آن ایران باید شکایت خود از روسیه را از دادگاه بین‌المللی پس بگیرد.

به گزارش خبرگزاری روسی اینترفاکس وی تاکید کرد که پیش‌شرط روسیه برای تحویل سامانه اس-300 به ایران این است که تهران بدون قید و شرط شکایت خود را از مراجع بین‌المللی پس بگیرد.

پیشتر ولادیمر کوژین، مشاور پوتین در امور نظامی، آغاز تحویل سامانه ضدهوایی اس-300 را به ایران اعلام کرده بود اکنون اظهارات دیمیتری راگوزین نشان می‌دهد که اختلافات میان مسکو و تهران در این زمینه به پایان نرسیده و در نتیجه تاریخ تحویل این سامانه در هاله‌ای از ابهام فرو رفته است.

راگوزین در ادامه با این سخن که «ایران و روسیه، به خوبی مطلعند که اجرایی کردن توافق میان آنها بدون بازپس‌گیری دادخواست ایران غیر ممکن است» در واقع توپ را به میدان ایران پرتاب کرده است.

تهران در پی تاخیر تحویل سامانه موشکی اس-300 که قرارداد خرید آن را در سال 2007 به ارزش 800 میلیون دلار با مسکو به امضا رسیده، در سال 2010 با مراجعه به دادگاه بین‌المللی از روسیه شکایت کرد، مسکو نیز تحریم‌های بین‌المللی را دلیل تعلیق قرارداد میان دو کشور عنوان کرد.