.
.
.

وزارت ارشاد ایران: خامنه‌ای ممنوع التصویری خاتمی را تایید نکرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسین نوش‌آبادی سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشال اسلامی ایران اعلام کرد که مصوبات شورای عالی امنیت ملی باید به تائید رهبری برسد و تاکنون در مورد موضوع ممنوع‌التصویری محمد خاتمی رئیس دولت اصلاحات از سوی ایشان تائیده‌ای بر این مصوبه صادر نشده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، بیست و یکمین نشست خبری حسین نوش آبادی، سخنگوی وزارت ارشاد صبح دوشنبه ۱۴ دسامبر در محل این وزارتخانه برگزار شد.

سخنگوی وزارت ارشاد ایران در خصوص اتفاقات چند روز گذشته و ممنوع التصویری خاتمی گفت: «مصوبات شورای عالی امنیت ملی برای مطبوعات لازم الاجرا است و تاکنون مصوبه‌ای در این خصوص نداشتیم که به تایید رهبری رسیده باشد.»

او افزود: «ما باید طبق قانون مطبوعات عمل کنیم و باقی قضایا به نهادهای دیگر برمی گردد».

نوش‌آبادی ادامه داد: «مطبوعات بر اساس نقشه راهی که برای آن‌ها تعیین شده حرکت می‌کنند، قانون مطبوعات هم مصوبات شورای عالی امنیت را لازم الاجرا می‌داند.»

وی گفت: «مصوبات شورای عالی امنیت ملی باید به تایید رهبری برسد تا به حال در مورد این موضوع از سوی ایشان تاییده‌ای بر این مصوبه نبوده است و در خصوص این مصوبه شورای عالی امنیت ملی در خصوص ممنوعیت تصویری ابلاغیه رسمی نداریم.»

روز یکشنبه غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه ایران در هشتاد و نهمین نشست خبری خود گفته بود که محمود دعایی مدیر مسئول روزنامه اطلاعات -به خاطر انتشار عکس و خبر محمد خاتمی- دو مرتبه توسط دادسرای ویژه روحانیت احضار شدند که در مرتبه اول از وی تعهد گرفته شد اما مجدداً بر اساس اقداماتی که انجام داده بود احضار شد.

وی افزود: «بر اساس احضار بعدی به وی تفهیم اتهام شد و وی با قرار صادره مناسب آزاد شد و پرونده آماده رفتن به دادگاه است.»

محسنی اژه‌ای با بیان اینکه امروز آخرین دفاع از دعایی اخذ شد، گفت: «هر کسی برخلاف دستور دادستان عمل کند با او برخورد می‌شود، حالا چه روزنامه‌ای باشد و چه هر رسانه‌ دیگری در هر صورت تحت تعقیب قرار می‌گیرد.»

پیشتر محسنی اژه‌ای اعلام کرده بود که محمد خاتمی ممنوع التصویر و ممنوع الخبر است. فشارها بر خاتمی پس از اعتراض‌های سال ۲۰۰۹ افزایش یافت. پس از انتخابات ریاست جمهوری آن سال، اصلاح طلبان که می‌گفتند در انتخابات تقلب گسترده و سازماندهی شده روی داده، دست به اعتراض زدند. حاصل سرکوب این اعتراض‌ها، ده‌ها کشته در خیابان‌ها و بازداشتگاه‌ها و صدها زندانی بود.