.
.
.

ایران واردات ۲۲۷ کالا را از آمریکا ممنوع کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان توسعه تجارت جمهوری اسلامی ایران، طی بخشنامه جدیدی، واردات ۲۲۷ قلم کالا از آمریکا را ممنوع اعلام کرد.

یک مقام مسئول در سازمان توسعه تجارت در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا، ضمن اشاره به ابلاغ این بخشنامه‌ به سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها، گفت: «در میان کالاهای ممنوعه وارداتی از آمریکا، واردات ۸۰ کالا از گروه کالایی ۹ و ۱۴۷ کالا از گروه کالایی ۱۰ ممنوع شده است.»

این ابلاغیه در پی دستور اخیر محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران در خصوص ممنوعیت واردات کالاهای مصرفی از ایالات متحده آمریکا صورت گرفته است.

بر اساس اعلام سازمان توسعه تجارت، پوشاک و متعلقات آن، انواع لوازم التحریر، تمبر، شامپو، فرآوده‌های آرایش ناخن و اصلاح صورت، اشیاء جشن کریسمس، مجسمه، اشیاء دست ساز از استخوان، دستمال سفره، بامبو یا نخل رونده، تابلو نقاشی و متعلقات آن، اشیاء کلکسیونی و اشیاء عتیقه از کالاهای ممنوعه وارداتی از آمریکا هستند.

همچنین در بین محصولات خوراکی ممنوع‌الورود از ایالت متحده آمریکا می‌توان به انواع چای، سس، سرکه، نمک، انواع آدامس، آب معدنی و آب گازدار اشاره کرد.

تانک و سایر انواع ارابه‌های زره پوش جنگی، وسایل نقلیه، سینمای خانگی، نوار کاست تصویری، انواع CDو DVD، مبل، صنایع دستی، ‌انواع لامپ، سیگار برگ، توپ بد می‌نتون، میز بیلیارد، خمیر و نخ دندان، کاغذ توالت، انواع باطری، پشت دری، پاکت و در بازکن از جمله کالاهایی هستند که سازمان توسعه تجارت ممنوعیت ورود آن‌ها از آمریکا را به ادارات استانی خود اعلام کرده است.

تهران و واشینگتن از ماه‌‌های نخستین پس از انقلاب ایران با یکدیگر روابط دیپلماتیک ندارند. قطع روابط پس از آن صورت گرفت که شماری از دانشجویان انقلابی به سفارت آمریکا در تهران حمله کرده و دیپلمات‌ها را به مدت ۴۴۴ روز به گروگان گرفتند.

از آن هنگام آمریکا، ایران را در فهرست تحریم‌های خود قرار داده است. در ماه‌های اخیر دو طرف بر سر پرونده اتمی ایران که به توافق هسته‌ای میان تهران و قدرت‌های جهانی انجامید، با یکدیگر مذاکره کردند. با این وجود این مذاکرات تا کنون به از سرگیری روابط نینجامیده است.