.
.
.

پلیس فتا: شرکت تلگرام باید سرور خود را به ایران منتقل کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کمال هادیانفر رئیس پلیس فتای نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، خواستار انتقال سرورهای شرکت تلگرام به ایران شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم نزدیک به نهادهای امنیتی ایران، هادیانفر دوشنبه ۷ دسامبر در نشستی خبری با اشاره به برگزاری دو جلسه کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه برای بحث بر سر فیلترینگ تلگرام، گفت: «با توجه به اینکه بیشترین کاربران تلگرام ایرانی هستند چند نکته از سوی وزارت ارتباطات به این شرکت اعلام شده است و این شرکت ملزم به پاسخگویی به این موارد است.»

هادیان‌فر ادامه داد: «در اولین خواسته ایران از شرکت تلگرام تاکید شده است که با توجه به حجم زیاد کاربران ایرانی این شرکت، تلگرام می‌بایست اطلاعات کاربران ایرانی را کاملا محفوظ نگه دارد. علاوه بر این با توجه به قوانین جهانی بیشترین کاربران شبکه تلگرام در ایران هستند این شرکت باید اقدام به انتقال سرورهای خود به داخل خاک ایران کنند.»

وی مدعی شد: «در حال حاضر بیشترین پرونده‌های ما در خصوص فعالیت گروه‌های تروریستی از جمله داعش فارسی، جرائم اخلاقی و ... در فضای شبکه تلگرام انجام می‌شود و با توجه به این موضوع و قوانین جهانی شرکت تلگرام موظف به انتقال سرورهای خود به داخل کشورمان است.»

رئیس پلیس فتا، گفت: «البته مدیر شرکت تلگرام عنوان می‌کند که به واسطه تحریم ایران قادر به انتقال سرورهای خود به داخل خاک کشورمان نیست و این در حالیست که علیرغم این تحریم‌ها، شرکت تلگرام از فضای سایبری ایران برای فعالیت در کشورمان استفاده می‌کند.»

هشدار سپاه به کاربران تلگرام

پیش از این سایت گرداب وابسته به مرکز بررسی جرائم سازمان‌یافته سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران در مطلبی هشدارآمیز نوشته بود که «نرم‌افزار ارتباطی تلگرام که این روزها مورد توجه و اقبال ایرانیان است، تاکنون سرویس‌های مختلفی را ارائه کرده است و شاید یکی از دلایل محبوبیت این نرم‌افزار، همین سرویس‌های متفاوت باشد.»

در این یادداشت است: « در میان خدمات ارائه شده، امکان ساخت استیکر، ساخت ربات و امکان ایجاد کانال، حاشیه‌ساز شده، ارائه استیکرهای غیراخلاقی و یا ساخت استیکر با تصاویر کاربران دیگر، نخستین حاشیه این نرم‌افزار بود. در حالیکه گمان می‌رفت این اقدامات، باعث خواهد شد که کاربران ایرانی نتوانند از تلگرام استفاده کنند، اما موضوع با همکاری شرکت مذکور، ختم به فیلتر نشد.»

این یادداشت افزوده است: «واضح است که مدیران تلگرام نیز نمی‌خواهند حجم بالای مخاطبان ایرانی خود و منافعی که از این ناحیه به آنان می‌رسد، را از دست بدهند. اکنون پس از غیر فعال شدن این امکان، دو امکان ایجاد ربات و کانال، محلی برای جولان برخی افراد سودجو شده است. عده‌ای که به صورت فردی و یا سازماندهی شده در پی نشر محتوای خاص بر روی گوشی های مردم هستند. محتوایی که به نظر می‌رسد با همه بندهای فهرست مصادیق محتوای مجرمانه قابل تطبیق است.»

درخواست ایران از تلگرام

این یادداشت در سایت وابسته به سپاه پاسداران ایران پس از آن منتشر می‌شود که «پاوِل دورُف»، بنیان‌گذار و مدیرعامل کمپانی «تِلِگرام» که هم‌اکنون در ایران یکی از پرطرفدارترین اپلی‌کیشن‌های شبکه اجتماعی تلفن‌های همراه است، در صفحهٔ توییتر خود نوشت که «وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران» از این شرکت خواسته تا ابزارهای جاسوسی و سانسور اپلیکیشن «تلگرام» را در اختیارش قرار دهد.

«پاول دورُف» تاکید کرده «تلگرام» این درخواست را رد کرده افزوده که به دنبال آن، جمهوری اسلامی، دسترسی به این اپلیکشین را در ایران مسدود کرده است.

اشاره آقای دورف به قطع چند ساعته تلگرام در ایران در هفته‌های گذشته است.

مدیرعامل «تلگرام» همچنین در پاسخ به یکی از کاربران نوشته است که وزارت اطلاعات ایران به دنبال دسترسی به قابلیت خواندن و مسدود کردن پیام‌های خصوصی بود.

وی در توییت دیگری نیز به کاربران اطمینان خاطر داده که در جاسوسی از شهروندان ایرانی، به حکومت ایران کمک نخواهد کرد.

این اپلیکیشن پیام‌رسان که سرویس امن‌تری را در مقایسه با نرم‌افزارهای مشابه هم‌چون وایبر و واتس‌اپ به کاربران ارائه می‌دهد، بر اساس آمار اعلام‌شده از سوی «وزارت ارتباطات ایران»، ١٣ میلیون نفر از کشور کاربر «تلگرام» هستند.