.
.
.

روسیه: پیش‌بینی می‌کنیم توافق هسته‌ای با ایران ژانویه اجرا شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ولادیمیر وارنکوف نمانیده روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که پیش‌بینی می‌کند توافق هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی، ژانویه آینده به اجرا در آید.

برپایه این توافق که ۱۴ ژوئیه منعقد شد، ایران باید فعالیت‌های هسته‌ای خود را محدود کند تا در مقابل، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر فعالیت‌های اتمی‌اش، لغو شود. گروه ۱+۵ متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد به‌علاوه آلمان، طرف مذاکرات با ایران بود.

برپایه توافق هسته‌ای، ایران باید ذخیره اورانیوم غنی سازی شده خود با غلظت پایین را کاهش دهد به این ترتیب که بخش اعظم آن را در اختیار روسیه قرار دهد و در مقابل اورانیوم غیر غنی سازی شده بگیرد.

وارنکوف گفت که پیش‌بینی می‌کند این مبادله تا پیش از پایان سال جاری میلادی صورت گیرد.

ایران پایان تحقیقات شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های هسته‌ای سابقش را، شرطی برای عمل به همه تعهدات خود مطرح کرده است. قرار است در این باره قطعنامه‌ای در تاریخ ۱۵ دسامبر صادر شود.

وارنکوف گفت که امیدوار است هرچه سریعتر پیش‌نویس این قطعنامه میان اعضای عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توزیع شود.

گزارش هفته گذشته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید می‌کند که نشانه‌هایی قوی از پی‌گیری یک برنامه تسلیحات هسته‌ای توسط ایران تا سال ۲۰۰۳ وجود دارد. دیپلمات‌های غربی البته در باره این گزارش اظهار نگرانی نکرده‌اند.

عباس عراقچی مذاکره کننده ارشد ایرانی در این باره گفته است که تهران نتایج گزارش درباره فعالیت‌های اتمی‌اش تا پیش از سال ۲۰۰۳ را رد می‌کند. او در عین حال افزوده‌است که گزارش به طور کلی صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران را اثبات می‌کند.