.
.
.

کری: جلوگیری از دست‌یابی ایران به اسلحه اتمی مهم‌تر از فعالیت‌های قبلی‌اش است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا گفت که جلوگیری از دست‌یابی ایران به جنگ‌افزارهای هسته‌ای در آینده مهم‌تر از ابهام‌های موجود در فعالیت‌های نظامی پیشین این کشور است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کری جمعه ۴ دسامبر گفت که اظهار نظر درباره گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای پیشین ایران، هنوز زود هنگام است.

برپایه بخش‌های درز رفته از این گزارش، نشانه‌هایی قوی وجود دارد که ایران تا سال ۲۰۰۳ به دنبال ساخت جنگ‌افزارهای اتمی بود.

کری که در کنفرانسی خبری در جریان سفرش به یونان سخن می‌گفت، اظهار داشت: «هیچ کس شکی درباره فعالیت‌های نظامی اتمی پیشین ایران نداشت. از ابتدا اصرار داشتیم و می‌گفتیم که می‌دانیم ایران در صدد ساخت جنگ‌افزارهای اتمی بود.»

او افزود: «اما اکنون آن‌چه مهم است این است که آن‌چه در گذشته روی داده، در آینده تکرار نشود.»

او ادامه داد: «از این رو بسیار ضروری است که توافق هسته‌ای به طور کامل اجرا شود.»

۱۴ ژوئیه گذشته ایران و گروه ۱+۵ متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، به توافقی دست یافتند که طی آن، تهران بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای خود را به حال تعلیق در می‌آورد در مقابل بخشی از تحریم های اعمال شده علیه ایران لغو می شود. بخش عمده‌ای از این تحریم‌ها مرتبط با صنعت نفت و بانکداری ایران است.

ایران همواره تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای را تکذیب می‌کند.