.
.
.

محسن رضایی: ایران اسناد خرید نفت داعش توسط ترکیه را در اختیار دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محسن رضائی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران و از فرماندهان سپاه پاسداران این کشور مدعی شده است که ایران اسناد خرید نفت داعش توسط ترکیه را در اختیار دارد.

این اتهامی است که روسیه به ترکیه وارد می‌کند. رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در واکنش به این اتهام گفته است چنانچه روسیه سخنان خود را اثبات کند، از سمتش کناره گیری خواهد کرد.

به گزارش سایت تابناک، رضایی جمعه ۴ دسامبر در حاشیه عیادت از شماری از اعضای سپاه پاسداران که در جنگ سوریه زخمی شده‌اند، گفت: «اگر دولت تركیه در جریان فروش نفت داعش در كشور خود نیست ما آمادگی داریم این اطلاعات را در اختیار آن‌ها قرار بدهیم. مستشاران ایران در سوریه از تمامی مسیرهای کامیون‌های نفت داعش به تركیه عکس‌برداری و فیلم‌برداری کرده‌اند و این اسناد قابل‌ارائه و انتشار است.»

سه‌شنبه رجب طیب اردوغان در واکنش به سخنان ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه درباره خرید نفت از گروه دولت اسلامی موسوم به داعش توسط ترکیه گفت: «منابعی که از آن‌ها نفت و گاز طبیعی می‌خریم را همه می‌شناسند. منابعی قانونی و علنی هستند. ما بی اعتبار نیستیم تا با یک گروه تروریستی تعامل کنیم.»

اردوغان گفت: «چنانچه پوتین چنین مساله‌ای را ثابت کند، در پستم باقی نخواهم ماند. از پوتین می‌پرسم اگر دروغ سخنانش اثبات شود، آیا در پست خود خواهد ماند؟ این مساله را امروز در گفت‌وگو با برخی رهبران به بحث گذاشتم.»

یکی از درآمدهای داعش، فروش نفت حوزه‌های نفتی است که به تصرف در آورده است. گزارش‌های فراوانی درباره خریداران این نفت منتشر شده است. سال گذشته گزارش‌هایی از خرید نفت داعش توسط نظام اسد منتشر شده بود که برخی مقام‌های غربی هم آن را تایید کردند.

ایران و روسیه دو حامی نظام بشار اسد رئیس جمهوری سوریه هستند در حالی که ترکیه از مخالفان اسد حمایت می‌کند. مقام‌های ترکیه داعش، نظام اسد و کردها را متهم به دست داشتن در انفجارهای انتحاری کرده است که چند ماه پیش آنکارا را لرزاند.