.
.
.

ایران ترکیه را به حمایت از تروریسم در عراق و سوریه متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به اظهارات رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه که در آن از تهران به خاطر مشارکت در برخی اشتباهات مسکو انتقاد کرده بود، آنکارا را به حمایت از تروریسم در عراق و سوریه متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، حسین جابر انصاری سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، جمعه ۴ دسامبر در واکنش به اظهارات اخیر رئیس جمهور ترکیه، ضمن دعوت از کشورهای همسایه به رعایت نزاکت و احترام متقابل در روابط و پرهیز از ماجراجویی و مسئولیت پذیری در اتخاذ مواضع سیاسی، گفت: «ادامه پی گیری سیاست‌ها و اتخاذ مواضعی که خواسته یا ناخواسته منجر به حمایت از تروریسم در سوریه و عراق شده است تنها به تشدید بحران جاری در منطقه و افزایش مشکلات کشورهایی منجر می‌شود که به اجرای چنین سیاست‌هایی ادامه می‌دهند.»

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه ساعتی پس از سخنرانی ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه که گفته بود، ترکیه از ساقط کردن جنگنده روسی پشیمان می‌شود، در کنفرانس سندیکاهای ترکیه گفت: «به دشمنان خارجی اجازه نمی‌دهیم از تروریسم حمایت کنند و مانع پیشرفت ما شوند. ترکیه در مدت اخیر شاهد سه مرحله انتخابات بوده و این امر، بر برخی طرح‌های اقتصادی تاثیر گذاشته است.»

اردوغان در قسمتی دیگراز صحبت‌هایش با اشاره به نقش مسولان ورسانه‌های حکومتی ایران در افترا زدن به ترکیه گفت: «با رئیس‌جمهور ایران صحبت کردم و هشدار دادم که شما در برخی اشتباهات در خصوص اتهامات روسیه به ترکیه شرکت دارید. بعد از این بود که چنین اتهاماتی از ادبیات مسئولان ایران و برخی خبرگزاری‌های ایران حذف شد.»

ترکیه می‌گوید که جنگنده روسیه حریم هوایی‌اش را نقض کرده بود. روسیه اما می‌گوید که این جنگنده در آسمان سوریه در حال پرواز بود.
روسیه نزدیک به دو ماه پیش، حملات خود را به مواضع مخالفان اسد در سوریه آغاز کرد؛ اگرچه می‌گوید هدفش جنگ با گروه‌های تروریستی داعش و النصره است. اما غرب و همچنین منابع داخلی سوریه می‌گویند که بیشتر حملات سوریه علیه مواضع مخالفان اسد که دستکم بخشی از آن‌ها «میانه‌رو» و مورد حمایت غرب هستند، صورت می‌گیرد.

اخیرا نیروهای دولتی سوریه و همپیمانانشان با پشتیبانی هوایی روسیه، حملات خود را به مناطق تحت کنترل ترکمن‌های مخالف اسد در شمال سوریه آغاز کرده بودند. این اقدام اعتراض آنکارا را که حامی مخالفان بشار اسد است، به دنبال داشت.