فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • پاسخ مبهم سلیمانی به خبر زخمی شدنش در یک مصاحبه بدون عکس

  منبع: دبی-العربیه.نت

  سایت ایرانی «الوقت» مصاحبه‌ای بدون عکس با قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس جمهوری اسلامی ایران منتشر کرده که در آن به صورت مبهم به خبرهای منتشر شده از زخمی شدنش در سوریه سخن گفته است.

  در این مصاحبه بسیار مختصر که در رسانه‌های ایرانی بازتاب فراوانی داشته، قاسم سلیمانی در واکنش به خبرهایی که در باره مجروح یا کشته شدنش در سوریه منتشر شده، گفته است: «این‌ها چیزهایی است که دشت‌ها و کوه‌هایی را برای پیدا کردنش پیموده‌ام.»

  این مصاحبه که گفته می‌شود در دفتر کار سلیمانی در تهران انجام شده، پس از غیبت نسبتا طولانی او از حضور علنی منتشر شده است؛ غیبتی که احتمال صحت خبرهای مبنی بر زخمی شدنش در درگیری‌های حلب را تقویت می‌کرد.

  سایت «الوقت» البته هیچ تصویر جدیدی از قاسم سلیمانی منتشر نکرده و بخش عربی آن به انتشار عکسی آرشیوی از او اکتفا کرده است. در حالی که بخش فارسی سایت عکسی از غضنفر رکن‌آبادی سفیر پیشین ایران در لبنان که در حادثه منا جان باخته است، اکتفا کرد.

  روز شنبه ۲۸ نوامبر نیز خبرگزاری فرانسه به نقل از «شورای ملی مقاومت» گزارش داده بود که بنا بر اطلاعات به دست آمده از داخل سپاه پاسداران، سلیمانی در درگیری‌های حلب از ناحیه سر زخمی شده و حال جسمانی‌اش وخیم است.

  پیش از این دیده‌بان حقوق بشر سوریه گزارش داده بود که قاسم سلیمانی جراحت سطحی برداشته است.

  سخنان سلیمانی درباره رکن‌آبادی

  سلیمانی در این مصاحبه به پیدا شدن جسد رکن‌آبادی و بازگرداندن آن از سعودی به ایران اشاره و او را «شهید» توصیف کرد و بی آنکه اخبار ضد و نقیض درباره سفیر سابق را تایید کرده باشد، گفت: «شهادت در مناء و پس از مناجات در عرفات و در سرزمین وحی برای آقای رکن آبادی یک پایان افتخارآمیز بود؛ وی با جهاد در راه خدا، به دیپلماسی رنگ وبوی دیگری بخشیده بود."

  او همچنین رکن آبادی را یک شخصیت انقلابی نامید که به دیپلماسی معنای تازه ای داده است. او گفته است: «رکن آبادی زیر بمباران های وحشیانه رژیم صهیونیستی در جنگ ٣٣روزه تابستان ۲۰۰۶ میلادی، نقش مهمی در حفظ شیرازه لبنان در برابر این تهاجم داشت.»

  پیشتر حسن قشقاوی معاون حقوقی و حسین امیر عبداللهیان معاون عربی آفریقای وزیر امور خارجه ایران به نقل از شاهدانی که از هویتشان سخنی به میان نیاورده‌اند، گفته بودند که رکن‌آبادی پس از حادثه منا زنده دیده شده است. اما خبرگزاری‌های ایران به سرعت این خبر را رد کردند و اخیرا به نقل از یک منبع مطلع، شناسایی جسد رکن آبادی را که در حادثه منا جان باخته است، اعلام کردند.

  تبلیغات