.
.
.

خبرگزاری روسیه: قرآن اهدایی پوتین به خامنه‌ای اصل نبود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرگزاری روسیه « تاس» گزارش داد است نسخه قرآن خطی که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز دوشنبه ۲۳ نوامبر در جریان سفرش به تهران به علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران اهدا کرد، کپی نسخه اصل یک قرآن خطی قدیمی است که در روسیه نگهداری می شود.

بنا بر این گزارش، که این مطلب را دمیتری پسکوف سخنگوی مطبوعاتی پوتین در گفتگو با این خبرگزاری تایید کرده است.

خبرگزاری ها در ایران روز دوشنبه تصاویری از اهدای این قرآن توسط ولادمیر پوتین به آیت الله علی خامنه ای منتشر کردند.

این خبرگزاری‌ها نوشتند که هدیه آقای پوتین "یکی از قدیمی ترین نسخه های خطی" موجود است، اما هنوز مشخصات دقیق تری از این هدیه را منتشر نکرده اند.

آقای پوتین دوشنبه بلافاصله پس از رسیدن به تهران و در اولین مرحله از سفر یک روزه اش، به دیدار آیت الله خامنه ای رفت.

سایت اسپاتنیک روسیه که به زبان فارسی هم خبررسانی می کند اقدام آقای پوتین که از فرودگاه مهرآباد و پیش از استقبال رسمی مستقیما به دیدار رهبر ایران رفته را «یک اتفاق بی‌سابقه» توصیف کرده است.

انتشار خبر اهدای قرآن کپی به علی خامنه‌ای از سوی پوتین در حالی است که پیشتر خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران، تاریخچه‌ای درباره این قرآن منتشر کرده بود.

خبرگزاری فارس در این باره نوشته که این قرآن از ارزشمندترین قرآن‌های قدیمی است و بخش خاورمیانه‌شناسی دانشگاه مسکو درباره تاریخچه آن اعلام کرد: «قرآنی که رئیس جمهور پوتین به جناب آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران هدیه کرد، مربوط به دوره مروان آخرین خلیفه بنی‌امیه بود که والی شام به سلطان سلیم عثمانی هدیه کرده بود و بعدها پادشاه دیگر عثمانی نیز آن را به عباس میرزا نائب‌السلطنه قاجار هدیه کرده بود.»