.
.
.

آرژانتین توافق با ایران درباره انفجار مرکز یهودیان آمیا را لغو می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مائوریسیو ماکری رئیس‌جمهور جدید آرژانتین اعلام کرد که توافق میان ایران و کشورش درباره بمب‌گذاری آمیا را لغو خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری جی تی‌ای،مائوریسیو ماکری اعلام کرد که توافق امضاء شده میان آرژانتین و ایران مبنی بر تحقیقات مشترک درباره حمله سال ۱۹۹۴ به مرکز یهودی آمیا در بوینوس آیرس را مطابق با وعده انتخاباتی‌اش لغو خواهد کرد.

ماکری دوشنبه ۲۳ نوامبر، در اولین کنفرانس خبری خود پس از پیروزی در انتخابات گفت: «ما به کنگره پیشنهاد خواهیم داد که طبق وعده‌های انتخاباتی خود توافق با ایران را لغو کنیم.»

ماکری، نامزد حزب مخالف دولت با به دست آوردن ۵۱.۴ درصد آرا در انتخابات ریاست جمهوری، موفق به شکست دانیل اسکیولی، متحد رئیس‌جمهور سابق آرژانتین شد که ۴۸.۶ آرا را از آن خود کرده است.

انفجار مرکز همیاری یهودیان در ۱۸ ژوئیه ۱۹۹۴ بود که در جریان آن ۸۵ نفر از شهروندان یهودی آرژانتینی جان خود را از دست دادند و بیش از سیصد نفر زخمی شدند.

این بمبگذاری علاوه بر تاثیرگذاری بر وجهه جهانی جمهوری اسلامی متهم این حادثه و روابط با آرژانتین، تبعاتی نیز برای سیاست داخلی آرژانتین داشته است. از جمله یکی از قضات بررسی در مورد این پرونده به اتهام اقدام در ارائه شواهد کذب از کار برکنار شده و در سال ۲۰۱۲، قوه قضاییه آرژانتین، کارلوس منعم، رئیس جمهوری وقت این کشور را در ارتباط با پیگیری این بمب‌گذاری تحت پیگرد قانونی قرار داد.

منعم متهم شد که با دریافت رشوه، کوشیده بود شواهد مربوط به ارتباط حزب‌الله لبنان و دولت جمهوری اسلامی ایران با این بمب‌گذاری‌ها را پنهان کند.