.
.
.

موافقت خامنه‌ای با ورود قوه قضائیه به پرونده «بورسیه‌های غیر قانونی»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد مهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی ایران می‌گوید که علی خامنه‌ای رهبر این کشور با ورود قوه قضائیه به پرونده «بورسیه‌های غیر قانونی» موافقت کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، زاهدی در این باره گفته است: «طبق اطلاعی که کسب کردن رهبری به نامه آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه پاسخ داده‌اند. رهبر انقلاب در این نامه با ورود دستگاه قاضیی به پرونده بورسیه‌ها و رسیدگی به شکایت دانشجویان بورسیه‌ای موافقت کرده‌اند.»

پیشتر صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران در نامه‌ای به علی خامنه‌ای خواستار ورود قوه قضائیه به پرونده «بورسیه‌های غیرقانونی» شده بود.

محمدعلی پورمختار٬ نماینده مجلس ایران با بیان این مطلب افزوده بود: «نظر لاریجانی این است که مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص عدم ارجاع پرونده بورسیه‌ها به قوه قضاییه باید اصلاح شود.»

به گفته پورمختار: «طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی باید کمیته‌ای در شورا برای بررسی شکایت بورسیه‌ها تشکیل شود که به نظر من هم این مصوبه ناقض قانون اساسی است.»

او ادامه داد: «شورای عالی انقلاب فرهنگی معتقد است دیوان عدالت نباید به جزئیات ورود کند چون صلاحیت این ورود را ندارد.»

بر اساس مصوبه ۶۳۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی٬ قوه قضائیه نمی‌تواند در موضوعات علمی و آموزشی ورود کند زیرا صلاحیت این کار بر عهده نهادهای علمی و آموزشی است.

به همین دلیل دانشجویان بورسیه نمی‌توانند در خصوص وضعیت خود و نحوه عملکرد وزارت علوم به قوه قضائیه شکایت کنند.

این دانشجویان اخیرا در نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه خواستار ابطال این مصوبه و مصوبه ‌های «غیر قانونی و خارج از حدود» دیگر شدند تا زمینه شکایت این دانشجویان به مراجع قضایی فراهم شود. صادق آملی لاریجانی هم نامه‌ای را در خصوص مصوبه شورا به علی خامنه‌ای نوشته است.

پرونده «بورسیه‌های غیر قانونی» از پرونده‌های جنجال برانگیز باقی مانده از دولت محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری پیشین ایران است. برخی از مسئولان دولت کنونی ایران به ریاست حسن روحانی، درباره این پرونده‌ها افشاگری کرده‌اند. این مساله خشم رهبر ایران را در پی داشت.
۵
ژوئیه گذشته علی خامنه‌ای، رهبر ایران با انتقاد از «جنجال» بر سر موضوع بورسیه‌های غیرقانونی گفت: «یکی از غلط‌ترین کارهایی که در این یکی دو سال اخیر اتفاق افتاد، این مسئله‌ بورسیه‌ها بود.»

او در دیدار با جمعی از اساتید و مسئولان دانشگاهی گفت که در موضوع بورسیه‌ها «به خیلی ها ظلم شد» و افزود: «هم خلاف قانون بود این کار، هم خلاف تدبیر بود این کار، هم خلاف اخلاق بود؛ آن‌وقت مدام دم از اخلاق هم می‌زنند.»

خامنه ای در سخنان اخیر خود گفت که ابعاد تخلفات بورسیه ها به صورتی که عنوان شده نبوده، اما حتی اگر هم چنین بوده نباید رسانه‌ای می شده است. وی افزود: شیک تعدادی برخلاف قانون یک امتیازی به‌دست آوردند؛ خیلی خب، راه قانونی وجود دارد: لغو کنند آن امتیاز را؛ سروصدا ندارد.»
پس از این سخنان علی خامنه‌ای بود که محمد فرهادی وزير علوم، تحقيقات و فناوری ایران اعلام کرد: «پرونده بورسيه‌های غيرقانونی جمع و جور شده و به غير از ۳۶ مورد که قبلا نيز اعلام شده بود، سايرين می‌توانند ادامه تحصيل دهند. ضمنا هيچ اسمی از طرف وزارت علوم منتشر نشده است.»