فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ایران در پی خرید هواپیماهای ایرباس از فرانسه

  منبع: العربیه.نت- فارسی

  حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، که مجموعه‌ای از معاملات اقتصادی در جریان سفرش به فرانسه به امضا خواهد رسید که یکی از آنها احتمالا خرید چند فروند هواپیمای ایرباس برای تقویت ناوگان حمل‌ونقل هوایی ایران خواهد بود.

  حسن روحاني قرار است دوشنبه 16 نوامبر در سفری رسمی به پاریس برود.

  به گزارش خبرگزاری فرانسه، روحانی در آستانه سفرش به پاریس در مصاحبه با یک رادیوی فرانسوی گفت: «ما اکنون هم از هواپیماهای ایرباس و بوئینگ در خطوط هوایی‌مان استفاده می‌کنیم و معمولا اگر شرایط فراهم باشد خریدهای ما از یکی از این دو کمپانی انجام می‌شود که در جریان این سفر احتمالا ایرباس گزینه ما خواهد بود.»

  رئیس‌جمهور ایران در توضیح معاملات اقتصادی با فرانسه گفت: «در آستانه سفر به فرانسه مذاکراتی در حوزه‌های گوناگون از جمله حمل‌ونقل، کشاورزی و صنعت، به‌خصوص صنعت خودروسازی انجام شده است و مذاکره بر سر حمل‌ونقل هوایی را هم باید به این مجموعه افزود.» به گفته حسن روحانی در جریان این سفر دولتی به فرانسه پروتکل‌هایی امضا خواهد شد که به عنوان پایه‌ای برای همکاری‌های صنعتی و تجاری عمل خواهد کرد.

  پیش از این عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی ایران، اعلام کرده بود که مذاکرات با ایرباس و بوئینگ برای خرید و اجاره هواپیماهای مسافربری آغاز شده است، اما جزئیات بیشتری درباره این معاملات هنوز منتشر نشده است.

  ناوگان هوایی ایران به خاطر تحریم‌هایی که در دهه‌های گذشته علیه تهران اعمال شده، ناوگانی فرسوده است که نیاز به نوسازی و ارتقا دارد. بر اساس تحریم‌های پیشین فروش قطعات یدکی به ایران هم ممنوع اعلام شده بود.

  به گفته وزیر راه و شهرسازی ایران، ناوگان هوایی ایران دارای ۲۴۷ هواپیما با متوسط سن ۲۰ سال است و باید با ناوگان جدید جایگزین شود. عباس آخوندی می‌گوید نوسازی ناوگان هوایی ایران نیاز به ورود ۴۰۰ فروند هواپیمای جدید دارد. در ۱۵ سال گذشته هواپیماهای ایرانی با بیش از ۲۰۰ سانحه روبرو بوده‌اند که در جریان آنها بیش از ۲۰۰۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران