.
.
.

الیزه ضیافت ناهار رئیس جمهوری ایران را به دلیل «شراب» حذف می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

چند روز پیش از آن‌که حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در سفری رسمی به پاریس برود، اختلافی بر سر جدول مراسم درگرفت. این سفر ۱۶ نوامبر صورت خواهد گرفت و قرار است فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه از روحانی استقبال کند. مسئولان تشریفات طرف ایرانی خواستار عدم قرار دادن مشروبات الکلی بر سر میز ضیافت ناهاری شدند که قرار بود به افتخار حسن روحانی و هیئت همراهش برگزار شود. اما مسئولان تشریفات فرانسه این درخواست را رد کردند و گفتند که این مساله با عرف جمهوری فرانسه و پروتکل کاخ الیزه مرتبط است.

بنا بر گزارش منتشر شده در روزنامه فرانسوی «لوموند»، به نظر می‌رسد مساله تشریفات به اختلافی در این سفر میان دو طرف تبدیل شده است. طرف ایرانی اصرار دارد که مشروبات الکلی سر میز ناهار در کاخ الیزه قرار نگیرد و غذا هم «حلال» باشد. اما طرف فرانسوی این درخواست‌ها را رد کرده چرا که تمایل ندارد پروتکل معمول و عرف‌های «جمهوری» را که در این مناسبات اجرا می‌شود، تغییر دهد فرانسوی‌ها عادت دارند که در مراسم استقبال از شخصیت‌های مهم در کاخ الیزه، نمونه‌هایی از شراب فرانسوی را به مهمانان تقدیم کنند.

آن‌گونه که پُل بوداد مسئول تشریفات در دوره جاک شیراک رئیس جمهوری اسبق فرانسه می‌گوید، ممکن است اصرار دو طرف بر مواضعشان به لغو ضیافت ناهار منجر شود چرا که به نظر می‌رسد مراسم تشریفات حتی شامل وعده صبحانه میان روسای جمهوری ایران و فرانسه نباشد چرا که ایرانی‌ها معتقدند این مساله در شان رئیس جمهوری‌شان نیست.

از سویی کاخ الیزه اعلام کرد که سفر روحانی «رسمی» خواهد بود و نه سفری به کشور. در «سفر به کشور» بر پایه عادت باید ضیافت ناهار یا شام برگزار کرد اما در سفر کاری می‌توان از این ضیافت صرفنظر کرد.

پرونده سوریه از جمله مسائلی است که اولاند با میهمان ایرانی‌اش به بحث خواهد گذاشت. این مساله در چارچوب کنفرانس آتی وین مطرح خواهد شد که به منظور یافتن راه‌حل سیاسی برای بحران سوریه برگزار می‌شود. همچنین چند توافقنامه در زمینه‌های افتصادی میان دو طرف امضا خواهد شد که حمل و نقل هوایی، بهداشت، کشاورزی و صنعت از آن جمله خواهد بود.

اپوزیسیون ایران در پاریس نیز تظاهراتی برای محکومیت سفر رئیس جمهوری ایران برگزار خواهد کرد.

این دومین بار است که چنین مشکلی میان ایران و فرانسه پیش می‌آید. بار نخست در دوره محمد خاتمی رئیس جمهوری اصلاح طلب ایران بود که قرار بود آوریل ۱۹۹۹به پاریس برود. این سفر اما به دلیل اصرار طرف ایرانی بر ضرورت نبود مشروبات الکلی در مراسم استقبال جاک شیراک رئیس جمهوری فرانسه از محمد خاتمی، به اکتبر همان سال به تعویق افتاد. در نهایت هم به یک وعده سبک میان دو رئیس جمهوری بدون مشروبات الکلی بسنده شد.