.
.
.

خبرهایی از بازداشت گسترده فعالان تُرک آذربایجانی در ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع خبری فعالان سیاسی- مدنی ترک آذربایجانی روز سه شنبه 10 نوامبر از بازداشت های گسترده در شهرهای ترک نشین ایران خبر دادند.

به گزارش العربیه به نقل از فعالان آزربایجانی، شهرهای مختلف این استان مانند ارومیه، تبریز، اردبیل و مناطق ترک نشین تهران شاهد بازداشت های گسترده فعالان ترک آذربایجانی بوده است .

گزارش ها حاکی از آن است که نیروها امنیتی اعتراضات مدنی و آرام ملیت آذربایجان ایران را که روز گذشته برگزار شد، به تشنج کشانده اند، و اقدام به دستگیری گسترده جوانان فعال آذربایجانی کرده اند.

طبق این گزارش نیروهای امنیتی که از شهرهای دیگر برای سرکوب فعالان ترک آذربایجان به مناطق و شهرهای ترک نشین اعزام شدند، علاوه بر بازداشت های روز گذشته و هنگام برگزاری اعتراضات مدنی، شب گذشته به خانه های فعالین ترک یورش برده و تعدادی از آنها را بازداشت کردند.

سایت «گاماج» وابسته به "جبهه ملی آزربایجان جنوبی"، اسامی و تصاویر برخی از فعالان بازداشت شده را منتشر کرده است. به گزارش «گاماج» شاهین دولت آبادی و فرشاد صادقی از اهالی مشگین شهر از جمله دستگیر شد گان در تبریز هستند.

این سایت اسامی :مجید آقایی، رضا ابراهیمی، علی احمدی، امین امیری، ودود انصاری، ائلشن بویوک وند، مصطفی پروین، مرتضی پروین ، فرشید پیچقانلو ، علیرضا تقی‌زاده، مهدی تهمزی، میثم جولانی، سینا حسنی، علی خیر جو ، حسین درگاهی، آیدین ذاکری، شهرام روحی، اتابک سپهری، سعید صادقی فر، رامین عزیزپور، نادر عزیزی، رحیم غلامی ، اولدوز قاسمی ، آرمان موسوی، وحید نریمان، علی واثقی ،ابراهیم سیفی، شاهین نوبخت، فرشاد صادقی و شاهین دولت آبادی را منتشر کرده و نوشته است که در ساعات آینده تصاویر همه بازداشت شده گان را منتشر خواهد کرد.به گفته فعالان آذربایجانی اعتراضات در برخی مناطق ترک نشین کماکان ادامه دارد.

در همین حال برخی شبکه های اجتماعی تصاویری از اعتراضات برخی مناطق عرب نشین در اهواز که برای اعلام همبستگی با ترک های آذربایجان برگزار شده بود، منتشر کردند.