.
.
.

«سپاه پاسداران ایران ایمیل مقام‌های آمریکایی را هک کرد»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه آمریکایی «وال استریت جورنال» در شماره چهارشنبه ۴ نوامبر خود نوشت که هکرهای سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران، ایمیل‌ها و صفحات شبکه‌های اجتماعی اعضای دولت باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا را در هفته‌های اخیر هک کرده‌اند.

این گزارش می‌افزید که این حملات سایبری، با دستگیری سیامک نمازی شهروند ایرانی-آمریکایی و یکی از مدیران کمپانی نفتی کرسنت در نیمه اکتبر در تهران آغاز شده است.

«وال‌ استریت جورنال» به نقل از یک مقام آمریکایی که خواسته نامش فاش نشود، نوشته است که برخی از کارمندان وزارت امور خارجه آمریکا و نیز دفتر امور ایران و خاورمیانه این وزارت‌خانه در هفته‌های اخیر مورد حملات سایبری ایران قرار گرفته‌اند.

این گزارش می‌افزید که روزنامه‌نگاران و اساتید دانشگاه اهداف دیگر این حملات بوده‌اند.

یک مقام رسمی دولت آمریکا در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز گفته است درباره گزارش «وال استریت جورنال» نظری ندارد اما تصریح کرده که دولت آمریکا از هکرهایی در ایران و جاهای دیگر خبر دارد که سعی می‌کنند با حملات سایبری اطلاعات مورد نیاز برای اهداف خودشان را جمع‌آوری کنند.

پیشتر برخی رسانه‌ها از بازداشت سیامک نماری مدیر برنامه‌ریزی استراتژیک کمپانی نفتی «کرسنت» در دوبی توسط نیروهای سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران خبر داده‌ بودند؛ فردی که از او به مرد پشت پرده «نایاک»، لابی ایران در آمریکا، نیز یاد می‌شود.

سایت «تقاطع» پنجشنبه ۲۲ اکتبر به نقل از «منابع موثق» خود گزارش داد که سیامک نمازی، حدود ده روز پیش با یورش نیروهای سپاه پاسداران به خانه‌اش در تهران بازداشت و به بند دو-الف زندان اوین منتقل شد.

این گزارش می‌افزاید که اطلاعات سپاه با در دست گرفتن کنترل ایمیل نمازی که یک شهروند ایرانی-آمریکایی است، تلاش کرده از طریق فرستادن فایل‌های آلوده و لینک‌های مشکوک، ایمیل‌های هم‌کاران و دوستان او را هک کند.

هنوز دلیل دستگیری سیامک نمازی مشخص نیست؛ اما این اتفاق از دو جنبه مدیریت او در کمپانی نفتی «کرسنت» و حضور در پشت پرده فعالیت‌های «نایاک» حائز اهمیت است.

شورای ملی ایرانیان آمریکا (نایاک National Iranian American Council (NIAC در سال‌های اخیر در بسیاری از رسانه هاى آمریکایی و حتی ایرانی به عنوان مهم‌ترین لابى جمهورى اسلامى در امریکا مطرح بوده است.

از سال ۲۰۰۸ به بعد که اوباما وارد کاخ سفید شد و وزارت خارجه‌اش به منظور سازش با نظام ایران، وارد همکاری با نایاک شد. این سازمان قدرت و نفوذ بیشتری پیدا کرد. همکاران اصلى نایاک در ایران اعضای مافیای اقتصادی نزدیک به رفسنجانی هستند. از نایاک به عنوان یکی از لابی‌های موثر در آمریکا در مسیر دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران یاد می‌شود.

سیامک نمازی همچنین مدیرعامل سابق شرکت مشاوره «آتیه بهار» است. او این شرکت را در کنار برادر و دخترعمویش (بابک و پری نمازی)، و نیز بیژن خواجه‌پور (همسر پری نمازی)، تاسیس کرد. او به واسطه‌ی ارتباط نزدیکی که با خانواده هاشمی رفسنجانی داشت،

شرکت مشاوره‌ای «آتیه بهار» را به دلال اصلی مهم‌ترین قراردادهای تجاری و به ویژه نفتی ایران با شرکت‌های خارجی در سال‌های دهه‌ی هفتاد خورشیدی تبدیل کرد.

از خانواده «نمازی» به عنوان پست پرده لابی در آمریکا برای حصور توافق اتمی میان ایران و گروه ۱+۵ یاد می‌شود.

یک سخنگوی هیأت نمایندگی ایران در سازمان ملل در نیویورک به وال استریت گفته که اتهام حملات سایبری از سوی ایران دروغ است.