.
.
.

ایران با استفاده از هواپیمای خریداری شده از بریتانیا در جنگ سوریه برجام را نقض کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پایگاه خبری آمریکایی «آی‌بی‌تایمز»، پنجشنبه ۵ نوامبر نوشت ایران از یک فروند هواپیمای مسافربری خریداری شده از کشور بریتانیا در جنگ سوریه استفاده کرده و توافق هسته‌ای امضا شده میان این کشور و گروه ۱+۵ را نقض کرده است.

«آی‌بی‌تایمز»، از قول مقام‌های آمریکایی نوشته است که یک شرکت هواپیمایی تجاری ایران، هفته گذشته اقدام به خرید یک فروند جت ساخت بریتانیا با هدف اعزام نیرو و سلاح به سوریه کرده است.

بنا بر این گزارش «بستی بوراسا»، سخنگوی اداره اطلاعات مالی و تروریسم در وزارت خزانه‌داری آمریکا در این باره گفته است: «کاهش تحریم‌ها که هم‌اکنون در حال اجرا شدن هستند، فروش یا اجاره کامل هواپیما را تحت پوشش قرار نمی‌دهد.»

یک نماینده وزارت امور خارجه آمریکا هم در گفت‌وگو با «آی‌بی‌تایمز»، گفته است که واشینگتن از این موضوع اطلاع دارد و در حال انجام تحقیقات درباره آن است.»

کارشناسان و وکیلان آگاه به مسائل تحریم‌ها می‌گویند مطابق مفاد برجام، ایران تا قبل از تأیید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر پایبندی به تعهداتش، از خرید هواپیماهای آمریکا و کشورهای اروپایی منع شده است.

«آی‌بی‌تایمز» همچنین از قول کارشناسان نوشته است که تخطی ادعایی ایران از مفاد توافق، می‌تواند اجرای برجام را با تأخیر همراه کند.
یک حقوقدان در این باره گفته است: «این امر می‌تواند بر نحوه کاهش تحریم‌های ایران اثر بگذارد.»

این دومین بار است که شرکت هواپیمایی ماهان، طی پنج ماه گذشته به خرید غیرقانونی هواپیما متهم می‌شود.

اسناد بایگانی شده‌ای که به نوشته «آی‌بی‌تایمز» در اختیار یک شرکت ثبت خصوصی قرار گرفته نشان می‌دهند که شرکت ماهان جت مذکور را ۱۵ اکتبر از فردی به نام «آنتونی گراندلینگ» خریداری کرده است.

گراندلینگ هواپیمای مورد نظر را در آفریقای جنوبی به ثبت رسانده؛ جایی که او مدیریت سه شرکت مرتبط با هواپیما را به عهده دارد و در یک شرکت حدمات مالی هم سهام‌دار است.

به نوشته «آی‌بی‌تایمز» این جت قابلیت حمل ۸۰ سرنشین و سلاح‌های سبک و خمپاره‌های ضد تانک را دارد.

این وبگاه خبری نوشته است طی دو روز گذشته پروازهای شرکت ماهان ایر را تحت نظر گرفته و متوجه شده دست‌کم دو پرواز این شرکت از دمشق به سمت الحسکه و سپس تهران انجام شده است.