.
.
.

ایران تولید نفت خود را 500 هزار بشکه افزایش می دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به گزارش خبرگزاری رویترز، تولید نفت ایران در ماه گذشته 100 هزار بشکه در روز کاهش داشته و به روزی 2.7 میلیون بشکه در روز رسیده است.

اما بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران گفت که این کاهش موقتی است و ایران در اجلاس آتی اوپک در ماه دسامبر اعلام خواهد کرد که تولید نفت خود را در اوایل 2016 به میزان 500 هزار بشکه در روز افزایش خواهد داد.

زنگنه گفت: "ما از اوپک خواسته ایم که به سقف اعلام شده تولید 30 میلیون بشکه در روز پایبند بماند."

ایران امیدوار است که بتواند بعد از برداشته شدن تحریمهای این کشور سهم خود را از بازار نفت بین المللی افزایش دهد. این در حالی است که کشورهای عضو اوپک هم اکنون در بالاترین حد تولید روزانه خود هستند، و افزایش سهم بازار فقط می تواند با کاسته شدن از سهم دیگر اعضا و کاهش قیمت نفت همراه باشد.

زنگنه گفت که فروش نفت به کشورهای آسیایی برنامه ریزی شده، اما اگر ایران نتواند نفت خود را در آسیا بفروشد، بازارهای اروپا و آفریقای جنوبی هم مورد توجه قرار خواهد گرفت.

ایران در ماه سپتامبر اعلام کرده بود قصد دارد بعد از برداشته شدن تحریمها در سال 2016 تولید نفت خود را به 4.2 میلیون بشکه در روز برساند. ناظران بازار نفتی معتقدند هرگونه افزایش تولید نفت ایران، اگر همراه با کاهش تولید دیگر اعضای اوپک نباشد، قیمت نفت را به مرز 30 دلار برای هر بشکه می رساند.